Jak jsme hráli divadlo aneb Soud za sedmero horami 2. 5. 2015

 
Zápis šedesátý pátý ...
 
 
 
Jak jsme hráli divadlo aneb Soud za sedmero horami 2. 5. 2015
 

Jednou mi přišla do emailové schránky zprávy od strakonických skautů. Že prý pořádají přehlídku divadelních souborů a jestli se nechceme také účastnit. Napřed se mi nechtělo se tím příliš zabývat, ale pak mi došlo, že máme docela dobrou generaci starších dětí v oddíle cca. sedmá, osmá třída, kteří jsou docela nápadití. Tak jsem jim nápad sehrát divadlo navrhl.

K mému překvapení se přihlásilo šest ochotníků, s kterými jsme se hned pustili do díla. Scénka měla být na maximálně patnáct minut a téma bylo volné. Neměl jsem v úmyslu něco dětem nutit. Chtěl jsem, aby si vše vymysleli sami od scénáře po kostýmy. Spíše jsem dodával jen občasné rady a plánoval jim zkoušky, případně korigoval nápady. S Marušky jsem udělal sekretářku našeho divadla a sepisovala potřebné věci a úkoly do příště. Dan zase přepisoval části scénáře. Ostatní sháněli kulisy. No a cože jsme nakonec hráli.

Inu Soud za sedmero horami. Pohádkový soud, kde soudce měl tu čest soudit různé pohádkové postavy Bilbo Pytlíka, Popelku, Šmoulu šprýmaře, Ivana z Mrazíka a Kouzelné zrcadlo. Každý se tak nějak trošku provinil a ruka zákona si ho našla.

Scénář vznikala tak, že jsme seděli s papírem a tužkou a každý říkal jak, že by si to představoval. Nejvíce textu měl Dan, jelikož hrál soudce, ostatním byli vždy nějakou pohádkovou postavičkou. Co musím vyzdvihnout, byly vynikající kostýmy promakaná výprava. Ještě den předtím jsme zkoušeli již na ostro se vším všudy.

Sobotní ráno jsme se pak setkali u zimního stadionu a šli ke skautům do klubovny. Tam již bylo vše připravené. V útulném sálku nás přivítali a začalo se. V kategorii mladší byli dvě divadelní skupinky a ve starší pak tři.

Hráli se tyto představení: malí: 1. Táborový den(skauti), 2. Červená karkulka-moderní verze(skauti)

Velcí: 1. Škola, cestování časem(skauti) 2. Pětikoruna-veršovaná scénka (Husot) 3. Soud za sedmero horami(Podskaláček)

Od cca. devíti se všechna představení do přibližně deseti vystřídala. Všichni do toho dali maximum a pár desítek návštěvníků se příjemně bavilo. K výkonu našich musím smeknout. Zvládli vše, jak bylo nazkoušeno a jak si to vymysleli. Takže za mě klobouk dolů.

Porotci se pak krátce radili a vzniklo z toho pro kategorii starších toto pořadí:

1. Husot

2. Podkaláček

3. Skauti

Celá přehlídka skončila a já ji osobně hodnotím jako super. Všechny scénky pobavily a bylo vidět, že si s nimi daly děti práci, a to je třeba ocenit. Uvidíme, jestli se něco podobného bude opakovat, či jestli nám v oddíle nevyroste dramatická sekce. Každopádně milé strávené sobotní květnové dopoledne se dá hodnotit jenom a jenom pozitivně.

 

K vyzvednutí

Přátelská atmosféra útulné skautské klubovny

Pěkné scénky všech

Nadšení a nasazení našich členů při přípravě a samotném hraní

 

Sepsal divadelník Hromada lidí.

Vyhledávání

© 2012 Všechna práva vyhrazena.