Kadov - pověsti a báje 25.10-20.10.2019

 
 
zápis stopadesátý šestý ...
 

Kadov Pověsti a báje 25. 10. – 28. 10. 2019

Pátek 25. 10.

Na víkend nastavený státním svátkem jsme připravili výpravu na Kadov. Přinesla celou inovací. Za prvé se jednalo po dlouhé době o akci vlastně 4 denní, za druhé nás jelo vlastně, i s vedoucími přes 50 z toho více jak 35 dětských členů, no a za třetí jsme právě kvůli počtu zvolili k transportu objednaný autobus.

Vše začalo v pátek před pátou, srazili jsme se na autobusovém nádraží, které dneska ve Strakonicích je vlastně skoro i vlakové. Nejdřív pár nadšenců, ale záhy velmi, velmi početná skupina s mnoha zavazadly od spacáků počínaje po karimatky konče.

Přijel náš převozní a všichni jsme naskákali dovnitř. Autobusák nám jasně vyřídil, že pokud někomu bude špatně, máme to hlásit a vyrazil. Jeli jsme delší cestou přes Sedlici. První zastávka byla právě v tomto městu krajek, neb první členové hlásili horší stav žaludeční soustavy, podařilo se však všechno stihnout včas. Dojeli jsme do Kadova, autobus zastavil a my mysleli, že už jsme na místě, avšak náhle cuknul a začal couvat. To cuknutí se nemělo stát.

Vyházeli jsme batožinu a vydali se do srubu. Je to kousek, takže již před šestou jsme byli v našem království na Kadově. Nejdříve nastal úkol logistický a to nasoukat 35 členů do horního pokoje. Úkol se zadařil a následovala prohlídka základny a záhy první hra. Mělo se jednat o hru denní, ale díky pokročilému času, už padla tma. Družiny skládaly zprávu a plnily svůj úkol. Každá družina představovala skupinu sběratelů pověstí. Tyto pověsti získávaly za hry a lepily si je do deníky, jež vytvořily právě při této první hře.

Po tvořivé části večera následovala jídelní. Podávaly se buřty. K nim jsme s Maruškou hrábli do strun, ale jenom decentně. Po kulturním okénku bylo nutné ještě dát jednu noční hru, a tak se stalo. Hledání strašidel, respektive instruktorů se vyvedlo. Čas však uháněl dál a byl čas jít na kutě. Před jedenáctou se tedy zhaslo a už se srubem ozývalo oddechování všech členů.

Sobota 26. 10.

Ráno se první vzbudili mladší členové. Na Twigyho našeho kuchaře si ale nepřijdou, ten měl již snídani vlastně hotovou. Potom přišla na řadu hygiena a hurá na program. Ten dopolední patřil k těm náročnějším, ale za to pro vodáka typický. Družiny běžely podle mapy, po cestě plnily úkoly a dorazily kolem jedenácté k Vrbnu. Tady se připravily ohniště, závěsy na kotlíky, nanosilo dříví a každá družina začala vařit. Vařily se dva chody polévka francouzská, těstoviny se zeleninou a masem. Naráz se tedy objevilo pět kuchařských týmů. Bojovaly s nástrahami statečně a do dvou hodin se všichni najedli. Horší to bylo s úklidem tábořiště, ale i to se ke čtvrté hodině zvládlo.

Po návratu do srubu převzala otěže programu Didí a její kutilské okénko. Dávali jsme dohromady draky a to každý svého. Didí nakoupila papíry, tyčky, grepáky prostě vše potřebné. Celé vytváření se docela protáhlo, takže kolem půl sedmé, sedmé již nebyla energie na nic jiného než na večeři. Nutno ale říct, že každý měl svého draka.

Po chutném jídle došlo ještě na jednu hru a to se svíčkami. Je zajímavé kam všude se může vosk dostat, ale musíme naše malé vodáky pochválit, neboť běhali jak jen mohli a za to jim dávám jednoznačně klobouk dolů.

Ujité kilometry byly znát, a tak se dnes šlo spát o trošku dřív a ještě o něco dřív se usnulo.

Neděle 27. 10.

Ráno nás čekala Twigyho buchta a hlavně sluníčko. Říjen si řekl, že se s námi rozloučí paprsky a minimálně 20 stupni a splnil to. Hodilo se nám to i k programu. Ten byl dvojí. První byl tvůrčí a zahrnoval výrobu komiksu a přípravu večerní scénky na dané téma například Bílá paní, druhý se týkal legendární hry pevnost BOyard. 

Ty co neví, o co jde, tak jednotlivé družiny běhají po úkolech, za ně dostávají klíče, potom jdou k pánovi času, od něj začnou získávat indicie a když ví heslo, vyrazí do sálu s pokladem.

Našimi pány času byl Zdenda a Dan a šlo jim to skvěle. Vyzdobili a připravili k tomu starý srub a osvětlili ho svíčkami, což vypadalo moc hezky. Síň s pokladem byla na bráně a obsluhoval jí Koudy. Poklad představovala víčka v pytli zavěšená na originálním kladkovém systému, který doporučují 2 ze 3 architektů.

Po boyardu, obědě a poledním klidu došlo na obchodní hru zvanou medvídci. Musím zde jasně podotknout, že mě překvapilo velmi mile nasazení, obětavost a hravost všech účastníků, kteří nosili celobarevné nebo různorodé medvědy.

Pomalu zapadlo slunce, takže po svačině už jsme byli vevnitř. Nejdřív došlo na instruktáž ke hře Bang, jež chceme hrát na našem vánočním turnaji. Každý instruktor si vzal tým dětí a snažil se do nich dostat zásady této karetní hry, snad se to podařilo.

Po večeři potom došlo na zhodnocení kreativní části dne a to představení scének a komiksů. Na závěr jsme připravili našim vodákům drobnou odměnu za snahu a nasazení, a to kadovské kino i s občerstvením.

Pondělí 28. 10.

Úklidové dny nemá nikdo rád. Je třeba souvislou vrstvu věcí dostat zpět do správných tašek, dohledat všechny boty, ponožky a části ešusu. Nacpat všechny spacáky do obalů, zjistit čí je tahle mikina nebo svetr a podobně.

Tentokrát se nejdříve dohrála etapová hra a potom došlo na výše zmiňované. Jelikož máme docela šikovné členy a obětavé vedoucí, vše se zvládlo.

Autobus před půl jednou již čekal v Kadově, my naskákali dovnitř a vydali se domů. Prodloužený víkend skončil. Přinesl mnoho zážitků, zkušeností i poznatků. Snad se i všem líbil, myslím dle ohlasů, že docela ano.

Sepsal sběratel pověstí Hromada lidí

 

 

 

Vyhledávání

© 2012 Všechna práva vyhrazena.