Výlet do Českého Krumlova 15.2.2020

zápis stošedesátý čtvrtý ...

 

Výlet do Českého Krumlova – 15. 2. 2020

V polovině února se náš oddíl vydal na výlet směr historické to město Český Krumlov. Jeho kroky směřovaly ne přímo na zámek, jež jako dominanta hlídá bývalé šlechtické centrum, ale do zdejších klášterů. Prdka totiž našla, že zde mají interaktivní expozice zaniklých řemesel, a tak jsme neváhali a vyjeli.

Tentokrát nás jelo o něco méně i tak se ale na nádraží v ranních hodinách sešla skupina 20 výtečníků, kteří vyfukujíc obláčky mlhy z úst, se těšili na sobotní výlet. Vlak přijel včas, dokonce jsme se vešli i do kupé a všechno jelo jako po drátkách. V Budějovicích nás čekal přestup a už jsme jeli lokálním spojem do Krumlova.

Z nádraží to byl do města docela kousek, ale měli jsme hezký výhled na zámek a ani turistů zde nebylo mnoho. Měli jsme objednávku už asi na devátou takže hned šup do kláštera. Tady nás přivítali dvě průvodkyně a věnovali se nám celý čas, což bylo asi tři hodinky.

Samotná expozice patří mezi velmi povedené. Muzeum má tři části – podzemí, přízemí a půdu. V každém je možné nahlédnout do tajů různých řemesel, ale přízemí je asi nejzajímavější a nejzábavnější. Jsou zde tiskařské lisy a možnost tisku, jsou zde středověké a novověké kostýmy k vyzkoušení, je zde písařské skriptorium, kde po vzoru mnichů lze psát brkem. Najdeme tady i bylinkářský stánek, kde si můžete dle receptů namíchat různé čaje nebo udělat vonné soli do koupele. Pokud všechno vyzkoušíte a chcete si odpočinout, je tu velká herna s různými aktivitami, mimo jiné i kopií divadla a velkou hromadou dřevěných kostek, z nich se dají postavit hradby.

Než jsme všechno prošli, blížil se oběd. Zaveleli jsme tedy svačinu, poděkovali a šli se podívat na zámeckou zahradu. Avšak, hymbajz ona byla zavřená. Prdka však měla záložní plán a tudíž zase zpět do centra a hurá do skleněného bludiště. Všichni jsme vyfasovali igelitové rukavice, abychom neťapali na skla a už jsme se v něm ztráceli. No bylo to docela náročné trefit cestu ven.

Chtěli jsme dát dětem možnost se vyřádit na hřišti, ale najít v Krumlově přístupné představovalo nadlidský úkol. Nakonec se to podařilo u jedné kavárny, kam nás pustili. Nechali jsme jim tedy nějakou malou útratu, aby z nás taky něco měli a děti mezitím vyzkoušely všechny prolézačky a houpačky v nabídce.

Čas nešel zastavit, a tak před pátou zase na vlak a přes České Budějovice zpátky. Únava byla vcelku značná, ale i tak ještě naši malí vodáci v rychlíku řádili, jako by celý den seděli. Inu regenerace umí pomoci.

Kolem sedmé výlet skončil. Pronikli jsme do tajů alchymie a jiných řemesel, prošli se po historickém městě, zadováděli na hřišti, prostě krásně využitý den s vodáky, pod taktovkou nejkudrnatějšího člověka po ránu, tedy Prdi. Nezbývá než poděkovat a zatleskat za organizaci zájezdu.

Sepsal začínající alchymista druhé třídy lektvarů Hromada lidí (to je přezdívka)

 

Vyhledávání

© 2012 Všechna práva vyhrazena.