Výroční zpráva oddílu Podskaláček 2021

 
zápis sto osmdesátý šestý ...

Výroční zpráva oddílu Podskaláček 2021

Jednalo se o netradiční rok zasažený pandemií, kterou jsme pocítili i my neboť poměrně dlouhou dobu se nekonaly schůzky. S obnovením činnosti se začalo vlastně až v létě a stihlo se pouze pár schůzek a žádná jednodenní nebo víkendová akce. Tábor však proběhl v plné parádě, i když jsme do pár dní před, nevěděli moc informací, jak máme postupovat. Od září potom se už rozjela klasická činnost a i akce a výlety.

První akcí, kterou jsme uspořádali, byla voda s dětmi. Vybrali jsme Otavu a využili posledních hezkých zářijových dní. Účast patřila k opravdu vysokým, takže jsme krásně dali na vodu všechny lodě, jež máme v loděnici. Druhou akcí se stalo Zálesí. Tradiční štace řeknete si, ale my zvolili netradiční říjnový termín a hle počasí nás opět nezradilo a darovalo nám hrst slunce a poslední zbytky tepla. I přes některé hlasy pro jiný termín se ukázalo, že volba byla dobrá a možná si někdy dáme Zálesí právě v této roční době znovu. Dodejme, že bylo přes dvacet dětí, program držely pevně v rukou BB a Monina (nejnovější přezdívka pro Motyku) a k večeři byly smaženky. Následovala akce ryze turistická a to výstup na Boubín. Tady nás trošku naopak rozmary počasí překvapily, protože sníh na vrcholu a i decentní poprašek jsem osobně nečekal. Prosincovou kovárnu zrušily opatření, takže závěrečnou akcí se stala vánoční schůzka, která trvala celé čtyři hodiny a zaměstnala víc jak třicet dětských návštěvníků.

Nezaháleli jsme ani během nekonání schůzek. Povedlo se uspořádat dvě akce pro děti nejen našeho oddílu. Jednalo se o Vodáckou venkovní hru a Vodácké bandity. Byly to zajímavé aktivity, které nabídly trošku jiné využití volného času, než jen sedět doma na gauči. Ač to bylo pořadatelsky někdy náročné účast patřila k těm vyšším, což nás potěšilo.

Samotnou kapitolou byl tábor. Letos se nesl v tématu divokého západu. Dorazilo okolo 40 dětí, někdo na celý pobyt, někdo na jeden dva týdny. Vzali jsme i docela dost externích dětí. Bohužel se u některých projevilo to, že přes rok nechodí na schůzky a tak jim chyběly některé cenné znalosti z táboření a podobně. Uvidíme, jak to uděláme na táboře letos především s délkou pobytu, jestli nebudeme brát pouze ty účastníky, kteří pojedou na celé tři týdny. Etapovou hru řídili BB a Pájka a šlo jim zdárně. Zbytečně si nedělaly věci složité a dokázaly nás svižně provést divokou prérií.

Letošní rok přinesl ještě další specifikum a tou byla oprava chatky. Z počátku nevinný projekt nakonec zaměstnal řadu lidí a vyžádal si hodiny a hodiny práce. Na druhou stranu přinesl ale celou řadu zážitků, poznání a zkušeností. Hnacím motorem celého projektu byl bezpochyby Wořech. Bez jeho elánu, zápalu a nasazení by se vše nemohlo stihnout. I tak se předpokládané práce stíhaly spíše se zpožděním, především i proto, že se vymyslela celá řada dalších a dalších činností. Moc mě těšilo, že z našeho oddílu především na prvních brigádnických sešlostech docházelo velmi mnoho lidí. S koncem léta, zhoršením počasí a podobně sice morálka klesala, ale i tak je to na smeknutý klobouk.

Tenhle rok taky ukázal jak je důležitá komunikace. Bohužel je to u nás trošku kámen v botě. Je nás v oddíle docela dost vedoucích, a pokud chceme dostat nějakou zprávu všem a následně o ní diskutovat využíváme skupinu na FB. Domníval jsem se, že to řešení elegantní, nenáročné a pro každého dostupné. Čím dál více ale zjišťujeme, že dostat vyjádření z mnoha lidí je úkol nadlidský. Otázka, která mi v duchu plave, zní: Je tak těžké zahlasovat v anketě, napsat komentář nebo se jinak vyjádřit jestliže se někdo na FB na něco ptá. Řeší počty lidí na brigádu, účast na akcích a podobně. Navíc když dost valná většina bez mobilu nedá ani ránu a na síti je pořád. Myslím, že je to takový nepěkná věc, která náš oddíl trápí a kdyby se na ní povedlo zapracovat tak budeme zase o level výše.

Co popřát do rozjezdu v novém roce. Inu aby se vše vrátilo z hlediska fungování do tradičních kolejí, aby ty co přikládají ruku k dílu, to pořád bavilo a aby ta někdy přece jen složitá práce dávala radost a energii zpátky. Bez toho hrozí rychlá únava a brzká nechuť pokračovat. Takže milý náš oddíle vypluj do roku 2022 s elegancí, svižností a odvahou a zdárně zdolej všechny peřeje, šlajsny nebo vodopády, jež tě letos čekají.

Sepsal oddílový zapisovatel větných konstrukcí – Hromada lidí (to je přezdívka)

 

Vyhledávání

© 2012 Všechna práva vyhrazena.