Kronika - Den denskových her 24.11.2012

Zápis třináctý...

FOTO

Den deskových her 24. 11. 2012

V listopadovou sobotu jsme se rozhodli uspořádat den deskových her. Protože venku už je přece jen sychravo, tak jsme si říkali, že posedět v klidu v klubovně v teple a přitom vyzkoušet nějakou tu deskovou hru, by nemusel být špatný nápad. Spojili jsme proto síly s panem Hadravou, který zajišťuje kroužek deskových her u DDM a má jich tak velkou zásobu. Rozhodli jsme se, že celou akci pojmeme jako takový pětiboj. Vybralo se pět různorodých deskovek, přesněji řečeno Fauna, Carcassonne, Citadela, Bobří banda a Timeline a v nich se měli všichni účastníci utkat o celkový titul. Rozmanitost jednotlivých her byla skutečně pestrá, ať už se jednalo o dobu trvání, styl hraní či zaměření.

Bohužel jak už je tradicí na našich letošních jednodenních akcích, tak účast byla nízká. Nevím čím to je, jak si to vysvětlit. Letos jsme měli tři jednodenní akce a na všech byla účast s prominutím mizerná. Přitom každá měla jiný námět a tématiku. Vodácké závody přilákaly osm lidiček, výlet po okolí asi deset človíčků, no a na den deskových her dorazilo lidí pět (tady nutno podotknout, že kvůli náročnosti jsme museli stanovit věkový limit od deseti let, což mohlo hrát také určitou roli). Mluvím o účasti dětí, kterých máme zapsáno okolo 25, takže otázka zní, kde jsou? Má cenu vůbec dělat jednodenní akce? Těžko říct. Nutno však poděkovat těm, co přišli a měli chuť hrát.

Sešlo se nás nakonec i s vedoucími přibližně patnáct a dvanáct absolvovalo všechny hry, takže mohli být zařazeni do celkového hodnocení. Začalo se Faunou. Fauna je vzdělávací hra, která pracuje na vcelku jednoduchém principu a prověřuje znalosti ze světa zvířat. Obsahuje hrací plán, na němž se nachází mapa světa, rozdělená na mnoho oblastí a pak dole tabulky hmotnosti zvířat, jejich délky a podobně. Hráči vždy určují u zvířete jeho různé parametry. Pomocí barevných kostiček tipují, kde dané zvíře žije, kolik měří. Za správné či blízké tipy jsou ohodnoceny body, za špatné ztrácí kostičku. Jede se na několik kol, v každém z nich se tipuje jiné zvíře. Vyhrává ten, kde docílí určitou hranici bodů. Hra sice není příliš strategická, ale zažije se u ní hodně zábavy a přinese spoustu poučení a zjištění o známých i neznámých zvířátkách.

Druhou a třetí hrou bylo Carcassonne a Citadela. Vždy každá skupina hrála jednu z těchto deskovek a po dohrání došlo k jejich prohození. Na rozdíl od Fauny patří tyto hry spíše ke strategickým hrám. Nutno u nich více přemýšlet o jednotlivých tazích. V Citadele musíte postavit osm staveb dřív než soupeř a zároveň se snažit ostatním co nejvíce škodit. Carcassonne je hra mírumilovná. Jde zde o stavění měst, cest a kostelů. Je velmi rychlá na naučení a nabízí spoustu strategií a lze ji zcela doporučit všem, jednak těm co s deskovkami začínají, ale i pokročilým hráčům.

Po dvojici strategických her následovaly hry jednoduší a obě karetní - Bobří banda a Timeline. Zatímco v Bobří bandě jde spíše o postřeh a „pamatováka“, Timeline patří do rodiny her poučných. Zabýváte se v něm totiž letopočty. Hádáte, kdy vznikly různé vynálezy, přístroje a podobně. Obě gamesky se dají sehrát  do dvaceti minut. Pokud se tedy nenajde několik členů v jedné skupině, kteří nejspíš prospali většinu dějepisu na základní škole, pak Timeline může být přece jen o něco delší.

Okolo třetí hodiny se všechny hry dohrály a došlo na sčítání bodů a vyhodnocování. Pořadí se tady možná objeví nebo už tu někde je. Celá sobota byla příjemná. Naučili jsme se nové hry, oprášili i staré známé a osvědčené. Není důležité, kdo vyhrál, ale že se aspoň někdo zúčastnil. Přece jen je dobré trošku potrápit mozkové závity, prověřit znalosti z té či oné oblasti, než doma sedět u počítače, či koukat na bednu. Věřte deskovky dokážou rozšiřovat obzoryJ.

Na závěr děkujeme všem, co přišli, dětem i vedoucím, panu Hadravovi za zapůjčení her a DDM za to, že jsme mohli využít jeho prostory.

 

Vášnivý deskový hráč Hromada lidí

Diskusní téma: Den deskových her 24.11.2012

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vyhledávání

© 2012 Všechna práva vyhrazena.