Kvilda 13.10.-15.10.2023

zápis dvoustý čtrnáctý
 

Kvilda 13. 10. – 15. 10. 2023

V polovině října jsme se rozhodli vypravit směr Šumava a podívat se na její krásy. Jako základnu pro výlety byla vybrána malebná vesnička Kvilda, kde v turistické chatě mohli naši malí vodáci strávit příjemný víkend. Jak se vše povedlo, nám povypráví následující řádky.

Pátek den plný slunce

Osobně jsme směr Kvilda vyrazili už dopoledne. Trošku jsme se báli ranních teplot, ale přivítalo nás milé sluníčko a až na občasný vítr panovalo krásné počasí. Sraz pro hlavní skupinu byl stanoven na čtvrtou hodinu a kolona po páté dorazila na Kvildu. Proběhlo vybalování a dražba pokojů. Na chatě byly takové malé pokojíčky po třech, čtyřech lidech.

Neváhali jsme a vyrazili směr výběh rysa, jež se nachází kousek od Kvildy. Šli jsme na lehko, nálada byla dobrá a dokonce se povedlo kočkovitou šelmu opravdu spatřit. Nejspíš pokud bychom byli tišší, tak nám ukázala více než svůj ocas, ale i tak se to poštěstilo.

Po návratu došlo na večeři ze soukromých zásob a následoval večerní program. Proběhly tradiční veselé hry a vše vygradovalo hrou na kytaru. Okolo desáté už se naše oči unavily a všichni se vydali spát.

Sobota den plný deště

Probudila nás delikátní vůně sýrové pomazánky servírovaná ve společenské místnosti. Bohužel za okny se už nesmálo sluníčko, ale velké těžké mraky. Nejdřív nás čekala návštěva muzea a galerie Kvilda. Milá paní nám pověděla něco o historii Kvildy a trpělivě vydržela i přece jen věší hlučnost naší skupiny.

Po kulturní a historické vložce nadešel čas putování. Čekalo nás okolo patnácti kilometrů se zastávkou na Horské Kvildě. První část výletu bylo klidná. Musíme zmínit, že naši vodáci drželi statečně nastavené tempo a hezky šlapali. Na oběd jsme zastavili u občerstvení a houpaček. Začalo se s konzumací svačinových balíčků, ale samozřejmě došlo i k ochutnávkám různých delikates. Nejvíce frčeli palačinky s nutelou.

Po doplnění sil jsme se vydali na pochod zpět. Bohužel z mraků začal padat vytrvalý déšť a ten v různé intenzitě smáčel naše pláštěnky, batohy a boty. Zastavili jsme se na Jezerní slati, ale průtrž se netenčila a kapky se změnily v provazce.

Špatné počasí mělo vliv na naši rychlost, protože takhle svižně už dlouho naše skupina nešla. Na ubytování jsme dali všechny věci sušit a zahřáli se teplým čajíkem.

Odpoledne už probíhalo na chatě. Nejdřív přišel blok s tužkou a papírem vedený Dídou. Hráli se různé vědomostní a zábavné hry. K večeru nastoupila kulinářská část programu, kdy se vařilo po skupinkách. Naši vodáci tak měli možnost si zkusit nakrájet cibuli, ochutit omáčku, nastrouhat sýr nebo uvařit těstoviny. Šlo jim to velmi dobře. Navíc pod heslem vlastní práce nejvíce chutná, nezbylo skoro nic.

Večerní program byl věnován malému kvízu, který vyzkoušel, zda vodáci mají dobrou paměť a poslouchali při návštěvě muzea. Nebudeme si nic nalhávat, zde existují ještě velké mezery. Po kvízu přišla na řadu hudební vložka. Rozezněli jsme s Daníkem naše dřevěné nástroje a plnili zevrubná přání našich fanoušků. Čas opět kvapem pokročil a projevila se i únava z akce. Takže do hajan a spát.

Neděle den plný sněhu

Kolem osmé se nám z vyhřátého pelíšku moc nechtělo, ještě když dle předpovědi se měla stupnice venku pohybovat lehce nad nulou. Nešlo však nic dělat. Bylo nutné snídat, balit a uklízet. Rozběhl se tradiční mumraj a okolo desáté již všichni stáli venku, věci odpočívaly v autech a naše nohy se rozešly k nedělnímu výletu.

Cílem se staly Prameny Vltavy. Kráčeli jsme po asfaltové cestě, kochali se výhledy do krajiny, když v tu to přišlo. Něco začalo padat z mraků. Že by to byl déšť, běželo nám hlavou. To je zajímavé jak se odráží a nedělá mokré skvrny. Jejda to není déšť, ale vločky a máme tady sníh, jupí.

Z černého nebe začal padat sníh, někdy sám, jindy s deštěm, ale nepřestával. Přidali jsme tedy do kroku. Povedlo se nám stihnout Prameny a ještě i kus Bučiny a dorazit na Kvildu z jiného směru.

Před odjezdem naše turistická skupina ještě doby kvildské informační středisko a rovněž vykoupila místní pekárnu. Čas se však naplnil a okolo čtvrté jsme se vydali směr Strakonice. Tady nás kromě rodičů přivítala podobná změna a pokles teplot.

Víkendová Šumava se dle našeho názoru velmi vydařila a třeba se na podobné místo ještě někdy vydáme.

Sepsal chodec po šumavských horách a stráních Hromada lidí (to je přezdívka)

 

Vyhledávání

© 2012 Všechna práva vyhrazena.