Tábor Kadov 2023 24.7.-12.8.

 
 
zápis dvoustý desátý ...
 

Táborové putování 24. 7. – 12. 8. 2023

Podobně jako roky předchozí i letos náš oddíl uspořádal pro svoje členy tři týdny táborového putování. Letos jsme se vydali mezi Rychlé šípy a zkusili jim pomoci s jejich hledáním bájného hlavolamu Ježka v kleci s ještě bájnějším plánem Jana Tleskače na výrobu létajícího kola. Pro někoho to možná vypadalo, že jde o téma z kategorie retro, jenž nebude nikdo znát, avšak přes počáteční nedůvěru Mirek, Červenáček, Jarka a další dokázali ovládnout naše tábořiště a jejich příběhy nás  vtáhly do děje.

 

První týden – Rychlé šípy se dávají dohromady

Pondělní nájezd bývá označován jako příjezd dravé zvěře. Z autobusu vyskočí plejáda známých tváří, berou do ručky svůj kufr a už peláší směr tábořiště. Někdo je více, někdo je méně veselí, ale všichni jsou trošku nedočkaví. S kým budu vlastně ve stanu, s kým budu ve družině, co bude k obědu, to se asi honí našim malým táborníkům hlavou. Vše jde pěkně po sobě. Nejdříve je nutné zabydlet stany. Letos máme nové, takže by to mělo stát za to. Potom je čas na první výtečný oběd. No a následuje rozběhnutí programu v podobě kouzelníka, motýlů, rozdělování do družin a podobně.

Večer potom děláme otýpkový obřad. Musím tady pochválit Daníka, který zařadil jednat tematickou píseň na motivy Rychlých šípů a dále také píseň Tábornickou od skupiny Marien. Myslím, že se to velmi hodilo do prostředí našeho svátečního místa Kouzelníka. Tábor úspěšně začal a rozběhl se rychle jak Rychlonožka.

První týdnem se táhla především niť poznávání prvního dílu Stínadelské trilogie. Zjistilo se, kdo byl Jan Tleskač, kolik členů měli Rychlé šípy a kdo byli Vontové. Kromě klasického programu v podobě her a soutěží probíhala etapová klání, která posouvala příběh a přinášela jeho základní střípky.

Z takových velkých akcí prvního týdne lze jmenovat putování do Netolic. Možná si říkáš proč milý čtenáři. Inu zde se nachází střelecký areál a v něm spousta zábavy, jenž jel vyzkoušet. V prostředí bývalého pivovaru je schována lukostřelecká aréna se spousty dalších vychytávek. Milí hostitelé si pro nás připravili střelbu z luku, objevování sklepení, lezeckou překážku, střílení z praku, lanovku a na závěr bitvu s tupouny. Jelikož bychom se k nim nevešli všichni, tak jsme se rozdělili na půl. Jedna polovina si zašla na zmrzlinu a potom hrála městskou hru, druhá polovina zůstala v aréně a potom se vystřídali. Vše šlapalo jako na drátkách. Celý výlet jsme zakončili v kadovském krámě, kde si děti doplnily proviant a zásoby.

Další specialitou prvního týdne byl vědecký den, který nás zavedl do oblasti pokusů, výbuchů a reakcí. Vzali si ho na starost naše sličné slečně bioložky a pojali ho velkolepě a zdařile. Dokázali děti jednoznačně zaujmout a udělat jim příjemné veděcké dopoledne. Největší úspěch měly jednoznačně sopky ze sody. Den tím, ale nekončil. Dída ho ještě vylepšila už loni úspěšnou hrou Dáme jídlo. Místo lístečků, jsme využili různě přebytky z kuchyně a hráli se skutečnými potravinami. A vida, bylo to grandiózní, suprovém a bomba. Aspirant na nejlepší táborovou hru byl na světě.

Za další zmínku stojí speciální den, který nás přenesl do časů Velikonoc. Pletly se pomlázky, foukali a barvily vajíčka. Dokonce se zadařilo si upéct i beránky v naší kadovské troubě. Velmi povedený den obstarali BB a Nikča.

S časem je to na táboře těžké a tak než se nadechnete, tak máme uběhnutý první týden a je táborák. Kytar se chápe Daník s Naty a proplétají své prsty na strunách. Kromě nich se na programu táboráku podílí i připravené scénky. Ty si letos vzali pod svá křídla vedoucí. Každý to vzal podle sebe. Někdo zapojil děti více, někdo méně, ale všichni se do úkolu pustili s velkou vervou. Výsledkem bylo pět originálních představení a výhra Safírových hlav, kteří sehráli opravdu originální představení. Táborákem jsme se přeloupli do druhého týdne.

Druhý týden – zápas o Velkého vonta

Po návštěvnické neděli se rozběhl druhý týden tábora. Počasí se nám pomalu zhoršovalo. Každý den nám postupně pršelo. Někdy pršelo méně, někdy pršelo více, ale den bez kapek se neobjevoval. Nálada mezi táborníky byla pořad dobrá, ale přece jen věčně mokré boty, vlhké ponožky a oblečená pláštěnka Vám moc dobré nálady nepřidají.

V druhém týdnu se začal rýsovat boj o Velkého vonta. Vypadli nám dva kandidáti Losna a Mažňák. Každý měl své plusy a mínusy, ale Stínadla se nemohly rozhodnout, koho zvolí. Věnovali jsme této problematice dvě krásné scénky, které naše táborníky seznámily s děním. První proběhla v táboře a na druhou jsme se přesunuli do místní kaple, která dodala celému amatérskému divadélku krásné kulisy.

Bohužel vše dopadlo trošku neplánovaně. Ježek se ztratil a tak bylo jasné, že ve zbytku tábora ještě bude před našimi vodáky ještě spousta práce, aby získaly hlavolam Jana Tleskače.

Uprostřed týdne nás čekala poznávací hra po okolí. Každá z družin se vydala do jedné z okolních vesnic a měly za úkol o nich zjistit co nejvíce informací a ty potom využít ve vytvoření plakátu o nich. Nutno říct, že se úkolu zhostily skvěle a vznikly opravdu moc pěkné práce.

Odpoledne potom bylo rozděleno na program pro starší a mladší členy. Starší se přesunuly za Adélkou na kouzelníka, kde je čekaly lanové překážky. Mladší se zase usídlili v karanténě a vařili všemožné dobroty.

Starší členy čekaly tedy lanové překážky různého druhu. Adélka se skutečně vyblbla a byl to skvělý zážitek. Potom bylo úkolem těchto zkušenějších vodáků uvařit poživatelný guláš. Potraviny měli všichni stejné, ale zajímavé je, že každému chutnal zcela jinak. Čas pokročil a následovala noční hra, při které se zapojili starší i mladší. Mladší si hlídali svoje karantény a starší se odtud snažili zachránit Jirku Rymáně. Na závěr se starší přeplavili na voru na poslední úkol. Tím byla natažená lanová překážka přes rybník. Kromě jednoho plaváčka to všichni zvládli suchou nohou.  Starší potom zůstali na kouzelníkovi přes noc a užili si společný čas pro sebe.

Asi nejlépe hodnocenou hrou druhé týdne se staly lokomotivy v podání Pájky a KK. Hru už jsme někdy hráli, ale holky ji tentokrát zásadně vylepšily. Zapojily vedoucí, kteří dělali například přejetou srnku, stádo žab, loupežné představení, oheň, sebevraha a podobně. Tím dostala hra velkou šťávu a děti vydržely běhat přes dvě hodiny.  Bohužel počasí tento týden bylo opravdu špatné. Z občasného deště se přešlo na stálý a odnesla to celá sobota a neděle a vlastně i pondělí.

Třetí týden – plán Jana Tleskače získán

Déšť posunul i olympiádu a to z tradičního pondělí na úterý. Pondělí dostala do rukou Číža a přes deštivé počasí se ji podařilo děti zabavit. Musíme si opravdu vážit našeho srubu, který se stal v těchto dnech vhodným útočištěm a nabídl nám možnost se krásně skrýt.

V polovině týdne se na nás přijeli podívat páni a paní policisté. Ne že bychom něco provedli, ale Elda nám domluvila představení jejich práce, včetně práce se psy a bylo to skvělé. Navíc opět pršelo, takže celý nápad přišel vhod dvojnásobně.

Čtvrtek patřil jako vždy pokladu. Do boje se vydalo pět družin a všechny do toho šlo naplno. Nejdřív odvoz auty a potom cesta za ježkem v kleci. Musíme smeknout před první družinou, která do toho šla opravdu akčně a ani ostatní se nenechali zahanbit. Nasazení bylo dobré. Až na jednu všechny družiny doklopýtaly okolo čtvrté hodiny. Safírové hlavy si pokladové putování chtěly asi užít vícero a tak dorazily až na večeři.

Jelikož jsme měli letos dokonce tři orlí bojovníky, proběhl večer obřad na kouzelníkovi. Zkoušku třech orlích per letos nesložil nikdo.

Než bys řekl Široku, už běžel pátek. Honzík pod svoji taktovkou řídil giga hry. Holky pekly a tvořily krásné dorty. Korpusy z velké části pekly přímo na Kadově, takže žádné prefabrikáty a bylo to opravdu znát. Další vedoucí už pomalu uklízeli tábořiště. Vše směřovalo k závěru. Ten dorazilo okolo páté hodiny. Vzali jsme dorty, ceny a diplomy a udělali vyhlášení. Táboru chyběl už jen kousek.

Večer nás čekal závěrečný oheň, scénky dvou týmů černých a modrých a okolo jedenácté poslední večerka. Naše kroky se naposled vydaly ke stanům a nemohli jsme vůbec věřit, že už je konec. Dobrou noc Mirku, Jarko, Červenáčku, Jindro a Rychlonožko, dobrou noc pana Foglare, dobrou noc milí malí vodáci. Za rok ahoj!!!

Sepsal jeden z pasivních členů přátel J. Foglara Hromada lidí (to je přezdívka)

A máme tady plusy a mínusy

+

Dvakrát Velký Orlí bojovník dlouho nebyl

Velkolepé nasazení družin při pokladu

Originální, vtipné a super scénky na první táborák

Ochota pomáhat

Instruktorské klání

Originální časopis TAM-TAM

-

Hlídky dětí

Špatné počasí

Větší míra odjezdů dětí

Závěrečné poděkování aneb vyseknutí poklon

Pájce, KK a Jaromírovi za nakupování

Zdendovi za dokonalé zásobování

Daníkovi za pevné řízení EH

Redakci TAM-TAMU (za všechny Daník, Motyka, Vořech)

Harrymu za bodování

Dídě za dokonalé Dáme jídlo

BB a Nikče za den v rytmu Velikonoc

 

Vyhledávání

© 2012 Všechna práva vyhrazena.