Turistický závod Habeš 29.3.2015

zápis šedesátý ...

FOTO I - páteční schůzka jako příprava na Turistický závod.

FOTO II

Turistický závod Habeš 29. 3. 2015

 

Poslední březnovou neděli se náš oddíl účastnil Krajského šampionátu jižních Čech v turistickém závodu. Inu hovořit o tom, že oddíl zní možná trošku nadneseně, neboť jsme postavili celkem tři závodníky, ale i tak si pozornost celá akce jistě zaslouží.

Příprava na ní začala již v lednu, kdy jsme na schůzi rozhodli, že se účastníme. Monča společně s mamkou zajistili tisk a laminaci kartiček na poznávačky. Kdo neví tak v turistickém závodě je nutné ovládat a hlavně rozpoznat topoznačky, dřeviny, a také kulturní památky. Všechno jsme začali lít do hlav našich členů měrou vrchovatou. K tomu na vrch jsme přihodili něco uzlů, odhadu vzdálenosti a podobně. Činnosti se pravidelně po celou zimu střídaly, stejně jako počasí v těchto dnech.

Někdo se toho naučil vícero, jiný méně, ale dle mého názoru se nacházelo v našem středu několik opravdových koňů. Bohužel s přihlašováním jak již víš čtenáři, to bylo horší. Co bylo důvodem neúčasti, lze jen odhadovat. Někomu možná nevyhovoval nedělní termín závodu, jiný se bál velké konkurence, další musel nutně tam, či jinam, no a ostatní možná přemohla velmi častá nemoc jarních dní lenost.

Zpátky, ale k našim třem odvážlivcům Kryštofovi, Didí a Marušce. Ti se na závod dostavili plni odhodlání minimálně doběhnout, což se nepodařilo úplně všem. Kryštof absolvoval modrou trať, holky zase bílou. Všichni podali výkon na úrovni svých možností. Samozřejmě se nemohli měřit s oddíly, které se věnují turistickým závodům celoročně a jejichž závodníci běželi již podobné závody mnohokrát. Pro nás to bylo jenom zpestření celoroční činnosti, nikoliv hlavní náplň. Přesto odvedla zmíněná trojice dobrou práci.

Organizátorům přálo vcelku štěstí, a tak i když byla neděle větrná, nebyla deštivá, což velmi pomohlo. Všech 103 startujících si tak mohlo vychutnat poměrně náročnou trať v terénu s častým střídáním stoupání a klesání. Dle ohlasů se údajně líbila velice, za což patří dík týmu stavitelů, jež strávil prý několik dní vymýšlením a následnou realizací. Práce to však nebyla marná.

Kromě závodníků pomáhal náš oddíl i na stanovištích, konkrétně na lanové lávce. Zde vše proběhlo v pořádku. A až na silný vítr a lehce promrzlá těla se domnívám, že se lávka povedla.

Na závěr pak proběhlo vyhodnocení, přibližně okolo třetí hodiny, předání pohárů a drobných cen. Za rok asi na Habeš turistický závod nezavítá, ale v širším časovém horizontu by si to jistě bylo vhodné. Letošní účastníci by byli zaručeně pro.

 

Koho zajímají statistiky, tak ať se podívá sem https://www.turisticky-zavod.cz/index.php?page=vysledky_2015    a pod M-Strakonice-Habeš nalezne, co potřebuje.

 

Zhodnocení v plusech a mínusech

Mínus: lehká zima

                Nízká účast našich členů – pořád přemýšlím, jestli za to závod stál, ale čím dál víc si myslím, že ano. Co chceme děti u nás naučit? Něco z přírody, něco z mapy a topoznaček, pár uzlů, případně aby se hýbaly a neseděly u pc jako pecky. O tohle všechno jsme se v rámci přípravy na turisťák snažili, a proto dle mě to za to stálo.

 

Plusy: nasazení a umístění naší trojice

                V porovnání s následujícími dny, pěkné počasí

                Přátelská atmosféra a zázemí

                Hezká trasa

 

Na závěr nezbývá než poděkovat Husotu za pozvání a výtečnou organizaci. Třeba zase někdy změříme síly.

 

Turisťáku třikrát dle libosti!!!

 

Sepsal začátečník ve stavění lanových lávek Hromada lidí.

Vyhledávání

© 2012 Všechna práva vyhrazena.