Výlet Techmania Plzeň - 14. 2. 2015

zápis padesátý sedmý ...

FOTO

Výlet do Techmanie 14. 2. 2015

 

Na pozoruhodné únorové datum, konkrétně 14. 2. 2015 se náš oddíl vydal směr Plzeň a místní velká vědecká atrakce v podobě Techmanie. Pro ty co nevědí, o co se vlastně jedná, tak jde o obří muzeum vědy a techniky, které ale má do klasicky známého muzea hodně daleko. Na všechno si zde totiž můžete sáhnout, lze to vyzkoušet a s tím se zde také počítá a pracuje. Návštěvník tak může roztočit turbínu vodní elektrárny, zkusit jak by na sluneční pohon jezdila auta, naučit se stříhat film nebo vytvořit vodní vír. Pokud ho to omrzí, zajde si na komentovaný pokus s tekutým dusíkem, či statickou elektřinou.

Noa a do těchto míst se vydala naše výprava. Startovalo se vlakem ze Strakonic do Plzně okolo deváté hodiny. Pak šupky do MHD, které nás zavezlo přímo do areálu firmy Škoda, kde se Techmanie nachází. Bylo nás celkem 19 lidiček všech věkových kategorií, ale stejně jsme šli všichni za studentské vstupné. K milé šatnářce jsme hodili batožinu, bundy, šály a další a hurá do víru zábavné vědy.

Opravdu velká hala skýtala celou řadu radovánek. Dali jsme z počátku rozchod na dvě hodinky a jali se vyzkoušet jednotlivé atrakce. Začali jsme v sekci, kde se člověk porovnával se zvířaty a jejich dovednosti. Dal se zde měřit stisk ruky, rychlost běhu, stabilita, délka skoku z místa, rychlost švihu ruky a další jiné vylomeniny. Získané údaje šly pak porovnávat s členy zvířecí říše. Vím tedy, že běhám o trochu rychleji než lenochod a o trochu pomaleji než slepice.

Okolo poledne jsme pak navštívili dva pokusy. První byl právě se zmiňovaným dusíkem a druhý se statickou elektřinou. Pro vyzkoušení byl asi lepší ten s elektřinou, neboť tam opravdu vstávaly dětem vlasy hrůzou (ne přesně elektřinou). Vyzkoušeli jsme skoro všichni, ne ale na všech způsobila statická elektřina nějaký výsledek. Inu možná by to chtělo příště méně laku, neb dnešní kvalitu ani 220 V nedá. :-)

Kromě Techmánie zahrnoval náš vstupní lístek i vedlejší expozici vesmíru. Tu jsme navštívili po obědě. Zde se dal vyzkoušet oblek kosmonauta, vytvořit pár kráterů na měsíci, zjistit kolik bychom vážili na Saturnu a pak také se nechat zatočit na místním kolotoči pro astronauty.

Čas neúprosně tlačil, a tak ještě rychlá návštěva obchodu se suvenýry. Poděkovat paní šatnářce, vzít si věci, na nic nezapomenout a šupky na autobus směr nádraží. Přežít poměrně hustější dopravu, v nádražní hale pak bouchnout poslední kapesné a již sedíme v kupéčkách v rychlíku do Strakonic.

Cesta zpátky proběhla relativně v klidu. Klimbající vagóny některé z nás uspaly. Jiní se věnovali konzumaci všemožných sladkostí všeho druhu. Chvilku před sedmou se pak objevila cedule Strakonice a my vystoupili ven. Nikdo nic nezapomněl. Na nádraží se pak naše cesty rozešly domů.

Další vodácká akce a vlastně první v roce 2015 byla úspěšně ukončena. Myslím, že se vcelku povedla a navíc Techmanie ještě neukázala všechna možná tajemství, takže se domnívám, že v blízkém horizontu se tam vydáme třeba znovu.

 

Sepsal vědecký pracovník Hromada lidí (to je přezdívka)

 

A ještě výsledky družinové hry:

1. Želvy - 14 bodů

2. Křečci - 12,5 bodů

3. Medůzy - 9,5 bodů

Vyhledávání

© 2012 Všechna práva vyhrazena.