Jak jsme byli na sněmu 16.9.-17.9.2022

zápis sto devadesátý osmý ...
 
 

Jak jsme byli na sněmu 16. 9. – 17. 9. 2022

Asi milý čtenáři víš, že náš oddíl patří také pod Českou tábornickou unii. V rámci této organizace, která má více jak třicetiletou tradici existují takzvané oblasti a v ní fungují kluby. Zástupci oblastí se jednou za čtyři roky sejdou a zvolí si své vedení. Náš oddíl patří do klubu TK Podskalí Strakonice a ten je součástí takzvané Jihočeské oblasti. 

Celkově šestnáctý Sněm ČTU proběhl v Lipnici nad Sázavou v září a my měli tu možnost se ho účastnit i jako aktivní hlasující. Atmosféru a dění bych rád popsal následujícími řádky.

Vše startovalo pro nás v sobotu brzy ráno, kdy nás Vořech vyzvednul svým světle modrým vozem. Jeli jsme tři, druhá trojice byla na místě už od pátku. Mělo nás jet více, ale někoho skolila nemoc, někoho zase čtení. Nakonec vykrystalizovala silná šestka, která jela dělat čest našemu klubu :-).

Cesta uběhla rychle a už nás vítal krásný lipnický areál. Po registraci jsme potkali Všezny a ta nám dala mandáty. Okolo desáté potom všichni táborníci zasedli k jednání. Celkově na sněm dorazilo více jak 200 účastníků, což si myslím je hodně dobré.

Jednání sněmu mělo určitý formální charakter, protože jinak to nejde. Přesto si myslím, že bylo příjemné, kamarádské a milé. Hlavní moderátor Míra dokázal udržet všechny zástupce v pozornosti, dával vhodný prostor k diskuzi a provedl zdárně všemi nutnými body.

Co jsme slyšeli v úvodním bloku. No tak například zprávu náčelníka, místonáčelnice, ekonomky a podobně. Proběhlo představení základní změn stanov a strategického plánu. Neobjevily se zásadní rozpory a problémy.

Po dvou hodinách se vyhlásila přestávka na oběd a po ní už byl čas volební. Na pozici náčelníka byli dva kandidáti, o zbytek funkcí se ucházela vždy pouze jedna osoba. Největší napětí proto panovalo právě při volbě toho, kdo povede unii další čtyři roky. Nakonec vyhrál současný náčelník, ale určitě ne zcela jasným výsledkem. Jeho protikandidátka se ukázala dobrou vyzyvatelkou. Bohužel kvůli procedurálním postupům nemohla následně zvolit kandidaturu na místonáčelnici. Zůstane snad však u svých rozjetých projektů jako jsou šablony nebo vzdělávací akce, protože zde odvedla neskutečné penzum práce a byla by velká škoda, kdyby zmizela energie a nadšení, jež do těchto aktivit vkládá. Po volbách proběhla krátká diskuze a šestnáctý sněm dospěl o čtvrté hodině do svého závěru. Přejeme zvolenému vedení, aby stále mělo energii a chuť do činnosti jako v minulém období.

Odpoledne potom probíhal v rámci doplňkových aktivit například: filmový festival, kam jednotlivé oddíly dodaly svá videa z táborů, akcí nebo výprav. Konaly se i ukázky v rýžování zlata. My využili zlepšené počasí k výpravě na lipnický hrad, což stálo taky za to. Bohužel už jsme ho nestihli otevřený a cestou zpět nás zastihl lehký déšť.

Vypršelo se ale včas, neboť na táborový oheň už nepadla ani kapka. Zruční kytaristé se pustili do produkce a byla nádhera poslouchat krásné písničky zpívané stovkami hrdel táborníků. Po chvíli dorazilo i hudební překvapení v podobě pardubické skupiny Marien. Ta složila pro ČTU i její hymnu, která zde se spousty dalších jejich písní zazněla. Marien hrála jak svoje věci, tak i tradiční trampské hity a provedla nás večerem až do půlnočních hodin.

Unaveni náročným dnem jsme se vydali spát, ale mnozí zůstali u ohně až do rána, kdy je spíš vyhnal déšť než, že by chtěli jít nutné spát.

Nedělní ráno už následovalo tradiční balení jako na jiných akcí. Snaha dostat mokrý stan do obalu, rozloučit se a potom již nasednout k Vořechovi zpět do vozu a vydat se zpět domů.

Sněm se povedl. Myslím,  že na akci budeme dlouho vzpomínat a jsem moc rád, že jsme se odhodlali a vyrazili na něj. Doufám, že čtyř roky u toho budu moc být znovu.

Klobouk dolů sluší smeknout před organizátory. Zvládli nejen samotné pořádání sněmu, ale i skvěle připravili zázemí v podobě doprovodného programu a občerstvení. Děkujeme.

 

Sepsal účastník s mandátem s hlasem rozhodujícím Hromada lidí (to je přezdívka)

Vyhledávání

© 2012 Všechna práva vyhrazena.