Vasil XVII 28.12.2018

Zápis sto čtyřicátý třetí ...
 

Vasil No. XVII 28. 12. 2018

Největší hudební taškařice všech dob se po roce opět přihlásila. S železnou pravidelností se rok co rok setkávají příznivci hudby ne úplně rádiové v krásném sále na Zálesí a užívají si libé zvuky různých kapel, tančí, skáčou a tu a tam i ochutnají nějaký ten nakládaný sýr, domácí klobásu, pečené maso nebo i domácí medovinu.

Bývaly doby, kdy se do sálu nešlo vejít. Všude bylo velké dusno a před pódiem kotel, že by se do něj jeden bál skočit. Bohužel posledních pár ročníků se účast nějak horší. Nevím, čím to je. Jestli doba se změnila, jestli fanoušci kapel vyrostli, jestli je Zálesí přece jen daleko, jestli je slabá propagace akce. Těžko lamentovat, těžko to řešit, když nejspíš ani není jak. Prostě i letos byla návštěva hodně nízká a kdysi plný sál byl zaplněn spíše z poloviny.

Přitom hudební složení nebylo špatné. Celé to odpálilo po osmé hodině Potrubí. Pokud jsem pochopil, tak celý rok bylo tiché, aby si vše vynahradilo až na Vasilu. A šli do toho kluci pěkně od podlahy. Přehráli zásadní písničky a na závěr si lehce zatančili. Sklidily ovace a rozpařili první tanečníky.

Druhá partička pocházela z Písku a nesla jméno 200 zbraní. Vím, že tihle hudebníci se pohybují už dlouhou v uměleckém prostoru. Někdy hrají častěji, jindy zřídka. Svým uměním poctili Zálesí. Docela dobrou hudbu, vtipné texty a převleky bych řekl, zbytečně srážely některé recesistické průpovídky hlavního zpěváka. Možná by se slušelo říci, že méně slov a více hudby by bylo lepší.

Jako třetí naskočila pořadatelská MaMuMa. Tady jsme se všichni těšili, když i oni hrají tak dvakrát nebo třikrát do roka. Přehráli klasický repertoár z obou svých placek, a pokud jsem dobře poslouchal, nepřišlo nic navíc. Po houbách jako přídavek využili vánoční čas a za sboru svých fanoušků předvedli dvě koledy.

Poslední skupinu nemůžu hodnotit, neboť jsme krátce po jejím začátku odjeli domů. Sestava nástrojů a i zvuků co vydávala, byla různorodá, ale nejspíš pro mnohé hůře stravitelná. Na zábavu diváků to ale nemělo vliv.

Další Vasil skončil. Kam se posune dál. Skončí? Změní se? Dostane se ke kulaté dvacce? Toť otázka, na jejíž odpověď bude potřeba rok posečkat. Já jsem si pod stromečkem přál, aby to vyšlo, ale kolik nás takových je? Snad dost.

Sepsal neúnavný podporovat rokových skupin s trochou dud Hromada lidí (to je přezdívka)

 

 

Vyhledávání

© 2012 Všechna práva vyhrazena.