Kronika - Setkání v lesích Kadov 13.-15.9.2013

Zápis dvacátý sedmý...

Setkání v lesích

Kadov 13.-15. září 2013

O víkendu 13.-15. září se na našem tábořišti v Kadově konalo Setkání v lesích. Pro někoho, kdo netuší, o co se jedná, jde o setkání členů České tábornické unie (ČTU),  a také absolventů tábornických škol. Každý rok je vybráno jiné místo konání a letos padnla volba na hlavní základnu TK Podskalí, tedy pro nás velmi známý a oblíbený Kadov. Vždyť mnoho z nás sem jezdí již řadu let a pokaždé v létě zde trávíme tři týdny na táboře.

Pátek

Jednalo se o den příjezdní. Přece jen pro mnohé dojet až na Kadov znamenalo několik hodin cesty, a tak celá řada účastníků dorazila až za tmy. Z našeho oddílu jsme vyslali několik lidí již krátce po poledni, aby zahájili přípravné práce, zbytek pak přijel po naší oddílové schůzce. Příprav bylo třeba urobit vcelku mnoho. Bylo nutné postavit stoly v jídelně, zfunkčnit řádně latríny a umývárky a dále také roztopit v kamnech a připravit pořádně kuchyni, aby až přijede hlavní kuchař, tedy Twiggy, mohl hned započít s přípravou chutných pokrmů, jak on to mívá ve zvyku. A činil se v tom zdárně celý víkend.

Postupně jak přibývalo hodin, přibývalo i lidí v tábořišti a nebojím se říct, že krátce po setmění jejich počet již značně přesáhl padesátku. Pomalu vše směřovalo k oficiálnímu bodu programu, jímž měla být tzv. nejvyšší rada. Pro mě osobně a nejspíš pro všechny od nás z oddílu věc, na kterou jsme byli velmi zvědavý. Párkrát jsme o tom sice slyšeli na výboru, ale lepší než mnoho slov, je vidět vše na živo a to mělo přijít. Rada započala po chutné večeři okolo osmé hodiny. Zde by se snad milý neznalý čtenáři hodilo napsat, o co se jednalo. Popíši celou věc značně laicky na základě toho, co jsme viděli :-). Dle mě jde o setkání zástupců jednotlivých částí (většinou dle krajů) v republice, kteří řeší obecné věci v rámci České tábornické unie. Problematiku mají rozdělenou do různých bloků, například ekonomický, legislativní či co vydalo ministerstvo školství a podobně. Jelikož rada probíhala po letních prázdninách, na přetřes přešly i letní tábory, případně tábornické školy. Vše se hodnotilo v kladné rovině a vládla spokojená nálada. Případná diskuze probíhala ve veselém a konstruktivním duchu a pro nás diváky to byla jistojistě nová zkušenost.

Po zasedání rady pak následovala volná zábava. Při ní se hrálo na kytary, probíraly se zážitky z letních akcí a navazovaly se nové známosti. Doráželi další účastníci a vládla taková setkávací atmosféra :-). Postupně čas pokročil, a tak se tábořiště v ranních hodinách uložilo pomalu ke spánku, aby nechyběla energie na další den.

 

Sobota

Hlavním dnem Setkání se stala sobota. Dopoledne bylo věnováno regeneraci z minulého dne a odpoledne pak následoval program. Ten byl rozdělen na dvě části. V té první byla připravena celá řada her a soutěží a v druhé se pak konal týmový turnaj v Ringu.

Nejdříve k první části, za jejímž zorganizováním stál z většiny náš oddíl Podskaláček ze Strakonic. Připravili jsme pro milé návštěvy několik veselých aktivit a závodů, aby mohly poměřit síly s ostatními. Jednalo se o závody na lodích, vrh polenem, skládání hlavolamů, skok do neznáma, střelbu nebo také souboj kládami na lávce. Velkou atrakcí se také stalo přetahování s balvanem, jenž některé závodníky bavil tak, že i přes vzniklé modřiny velikosti a barvy tisícové bankovky, skákali dál a dál než zdolali rekord.

U popisu jednotlivých soutěží nesmím zapomenout na lanové překážky, jenž si vzali na starosti zkušení vedoucí z tábornických škol. Jejich autory byly hlavně Cígo a Machr (možná i další, ale nevím, tak se nezlobte). Nevím, jak pro ostatní, ale pro například naše členy, kteří na Setkání byli, se jednalo o skvělý zážitek, jelikož my lanové překážky neděláme. Proto jim přinesla chůze po kládě, skok do neznáma a další úkoly jistě nezapomenutelné zážitky a nutno autorům tedy poděkovat a uznale kývnout hlavou skoro až k zemi.

Po soutěžích přišel na řadu turnaj v Ringu. Hře, která se hraje na dva týmy, je k ní potřeba volejbalové hřiště a dva kroužky. Ty se pak házejí přes síť dle pravidel tak, aby soupeřící tým neměl šanci je chytnout, a za to jsou body, kdo jich má požadované množství vyhrává. Do turnaje se přihlásilo devět týmů, což byla suprová účast. Vytvořili jsme dvě skupiny a v nich se odehrály týmy souboje každý s každým. První z obou skupin se pak měli poměřit ve finále. Všechny týmy se do turnaje pustily s chutí a házely kroužky, jak se má. I přes nasazení a napětí nedocházelo k hádkám ani k diskuzím s rozhodčím a vše mělo hladký průběh. Na konečných výsledcích se ukázala zkušenost hráčů, jelikož na prvních místech skončili zástupci strakonických oddílů znající tuto hru od útlého dětství. O umístění ale zas tak nešlo a za organizátory nás potěšila hlavně četná účast.

Po turnaji v ringu došlo k promítání fotek z již proběhlých tábornických škol (tuším, že šlo o 14 ročníků), jež okomentoval jejich stálý účastník a spoluautor Wohryzek. Diváci se tak mohli podívat, jak to na akcích tohoto typu vypadá, bývalí frekventanti zase zavzpomínali na své ročníky, kdy se škol účastnili.

Na promítání fotek navázal táborový oheň, který připravili a starali se o něj účastníci jčotš. Průvodním slovem ho zahájil Wohryzek a došlo také k předání diplomů z odpoledních soutěží. Hudební doprovod obstarali dva ostřílení kytaristé ze strakonických luhů a hájů, Bohouš a Ferda. Dokázali ze svých sladkých dřev produkovat nejrůznější trampské hity a kromě toho hráli i na přání. Okolo půlnoci pak svou produkci přesunuli od ohně, jenž již dohoříval, do jídelny, a zde ještě chvíli proháněli struny a tím se vlastně sobota zakončila.

 

Neděle

Inu co napsat o dni balicím více, než že se balilo :-). Uklízelo se, co se vytahalo za celý víkend. Vše se muselo navíc řádně zazimovat neb sezóna letní skončila a oddíly budou jezdit již jen na víkendovky do nového srubu. Řádně se vysmýčily sruby i kuchyň. Naložily se lodě a vše co bylo třeba. Krátce po dvanácté se účastníci začali pomalu vytrácet, až jsme zbyli v tábořišti jen my, tedy Podskaláček. Chvilku jsme tak postávali, přece jen na nás padla určitá nostalgie z konce léta a pak se vydali také domů. Setkání v lesích skončilo, kde bude za rok nevím, každopádně celý víkend byl pro nás plný zážitků a zajímavou zkušeností a doufáme, že k nám za nějakou dobu opět zavítá.

 

Jak bývá zvykem na závěr je zde prostor pro plusy a mínusy (či spíše náměty k vylepšení).

Plusy +

  • Aktivita účastníků na soutěžích
  • Suprové lanové překážky
  • Počet přihlášených týmů v ringu
  • Vydařené počasí
  • Pěkný krámek s výrobky z kůže

Mínusy (možné by to neměli být mínusy, ale návrhy k zlepšení)

  • Chyběl snad jakýsi oficiálnější úvod v sobotu dopoledne, jakýsi úvodní výstřel
  • Malá (v podstatě žádná) účast v burze her
  • Žádná prezentace akcí (ačkoliv na ní bylo ve zvadle upozorněno)
  • Měl by se vytvořit univerzální playlist písní k táboráku, jenž by se rozdal předem, aby všichni účastníci mohli halekat společně a vytvořit tak parádní sbor. Nenutilo by je to pak tolik klábosit a celý oheň by pak vypadal uceleněji a jednotněji.

 

Sepsal náhodně nenáhodný účastník Hromada lidí

Diskusní téma: Setkání v lesích Kadov 13.-15.9.2013

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vyhledávání

© 2012 Všechna práva vyhrazena.