Výroční zpráva 2014

zápis padesátý šestý ...

 

Výroční zpráva Vodácko-turistického oddílu Podskaláček za rok 2014

Vyplatí se tu a tam sumarizovat, a tak ještě než odpluje leden roku 2015 pryč, máme tady krátké shrnutí roku 2014. Co, že jsme tento rok konali? No tak předně jsme připravili pro naše malé vodáky 7 jednodenních akcí, tři víkendovky a dvě vícedenní akce(myšleno delší než víkend). K tomu připočtěte jeden třítýdenní tábor a hle podstatná část roku je plna. Co do počtu účastníků, tak vynecháme-li tábor, tak nejvíce členů se účastnilo Libínského Sedla a pak víkendovky v Česticích, počty přesáhli dvacet dětí. Paradoxně se obou akcí zase naopak účastnilo nejméně vedoucích.

V jednodenních akcích jsme se zaměřili spíše na vnitřní aktivitu, a tak jak Den deskových her, tak i účast na Dominion tour, přinesly našim členům především seznámení se s novinkami ve světě deskovek a karetních her. Na ven byl naplánován pěší výlet do Volyně a pak také již čtvrtý ročník Mafiánské hry. Ta se nám pomalu rozrůstá do opravdu zajímavé akce. Letos se účastnilo pět týmů z 5 různých oddílů. Dík za podařenou organizaci patří všem vedoucím a kamarádům, kteří našli čas a přiložili ruku k dílu. Na podzim pak došlo ke sportovnímu vyžití, kdy jsme postavili dva týmy do hokejbalového turnaje, jenž pořádal strakonický Husot. Sice nedošlo k dosažení umístění na bedně, přesto si myslím, že se turnaj účastníkům musel líbit. Závěr roku pak patřil tradiční vánoční schůzce s promítáním filmů a druhý den následoval turnaj v Bangu. Účast na jednodenkách se oproti loňskému roku vcelku zlepšila, tak snad bude nastavený trend pokračovat.

Víkendovky proběhly celkem tři a každá zcela jiná. Na jaře jsme se vydali na naši táborovou základnu na Kadově. Na podzim jsme se pak rozhodli vydat do rytířského klání v Česticích, kde naše družiny vedly líté boje o korouhev rytíře Koce. Z kraje zimy se pak konalo tradiční Zálesí v budově bývalé školy, kam jezdíme už od pradávna. Víkendovky nikdy netrpěly nedostatkem účastníků, a tak tomu nebylo ani letos, viz více jak 20 členů na akci v Česticích.

Vícedňáky nás čekaly dva. První byl výlet do Prachatic na Libínské Sedlo. Ten se sice nesetkal příliš s aktivní účastí vedoucích, pro různé tu vážné, tu nevážné důvody, ale o to více, a to je pro oddíl daleko důležitější se setkal s aktivní účastí dětí. Více jak 20 dětí se vydalo  na památné putování po šumavských kopcích. Zvážíme-li že jsme měli jen jedno auto a jinak se všechno řešilo pomocí vlaku a veřejného autobusu a akce se z hlediska financí nedostala do červených čísel, tak nezbývá než odvážné hrstce organizátorů poděkovat smeknutým kloboukem.

Druhou více denní akcí byla červencová voda s účastí 10 lodí(20 lidiček). Na starost jí měla BRM a Lenča a zvládli to bravurně, ba geniálně. Trasy naplánované po dohodě s Funnym byly akorát. Zázemí a vaření se dají hodnotit jako jednoznačná paráda. No a celková atmosféra se řadila aspoň pro mě mezi legendární vody mého mládí. Tedy sranda, legrácky, pohoda, vyšlo i počasí a vše si sedlo jak má. Nezbývá než doufat, že za rok pojedeme zas.

No největší a nejdelší akcí bývá tábor. Nebylo tomu jinak letos. Jelikož kronika z něj byla již předložena. Nezbývá než konstatovat, že dětí bylo přes 30, vedoucích přes 10 a celý ten velký koráb, který celé tři týdny zdolává úskalí vln, se podařilo úspěšně dostat až k cíli. Téma bylo Sherlock Holmes a myslím, že zanechalo v hlavách našich malých detektivů četné vzpomínky.

Ani vedoucí nezaháleli, jejich sólové akce se zastavili na počtu pěti. Sem řadím tradiční vodácký ples, mezi-vánočního Vasila, ale také například i sportovní zápolení v hokejbale, kde se dosáhlo na pěkné druhé místo. Kromě toho, ale došlo ještě k mnoha brigádám. Několik z nich si vyžádala stavba brány. Odvážný projekt Jäggra a Adélky se podařilo realizovat tak napůl, ale díky jim za odvahu to celé začít, bez nich bychom o tom stále povídali a povídali. Jak se říká, che to čin. Konstrukce brány již stojí, střecha skoro též, ale práce je na tam ještě poměrně mnoho, ale snad do začátku táborů by mohlo být více než devadesát procent hotovo. Dále pak proběhly tradiční přípravky, stavba a bourání. Tedy milý čtenáři vždy jeden plný víkend píle, bez nichž by vše neběželo jak má.

Ještě zbývá zmínit schůzky, tam jsme se na jaře pokusili rozjet etapovou hru na téma Stavitelé vesmírných lodí. Povedla se tak na půl a ke konci bohužel chyběla energie jí dovést do velkého finále, a tak byl úspěch poloviční. Na druhou stranu stálé družiny, skoro pravidelné kronikové zápisy a vždy jedna etapová hra na schůzku vnesly do našeho scházení částečný řád a plynulost, což si myslím, bylo k dobru věci. Uvidíme, s čím navážeme nyní.

Jinak náš instruktorský tým obdržel mladou dívčí krev a musím uznat, že šlape rozhodně skvěle. Je dobré zjistit, že se máte na koho spolehnout a rozložit celkovou nálož povinností v oddíle na více ramen. Tak snad to holkám vydrží, ostatním taky a oddíl pošlape opět dál. Možností co podniknout je celá řada a nápadu máme mraky, tak jen je postupně realizovat. Nakonec snad jen zbývá popřát Podskaláčku, aby se mu v roce 2015 dařilo, minimálně tolik jak rok předtím.

 

Sepsal scriptorius vodacilius Hromadilidius (kronikář oddílu)

 

Vyhledávání

© 2012 Všechna práva vyhrazena.