Kronika - Desko-zápolení II 18.1.2014

Zápis třicátý šestý...

FOTO

Den deskových her 18. 1. 2014 neboli Desko-zápolení No. 2

Sobotní ráno okolo devátého hodiny se za deštivého počasí začali pomalu scházet lidičky na další z akcí pořádaných naším vodáckým oddílem, tentokrát ještě ve spolupráci s DDM. Jednalo se o zápolení v deskových hrách, které jsme nazvali trochu poeticky Desko-zápolení. Nešlo, ale o klání v mlácení se hráčů například dřevěnými deskami, ale o hraní moderních deskových her, jež mělo ukázat nejzdatnějšího a nejvšestrannějšího hráče.

Celkově dorazilo 13 účastníků a ti změřili síly ve čtyřech hrách a to Milostný dopis, Galaxy trucker, Carcassone a Vládci Tokia. Hráli jsme souběžně ve třech skupinách. Dvě byly po čtyřech a jedna po pěti hráčích. Každá ze skupin postupně dle své volby sehrála zmíněné hry. Následně se vytvořilo pořadí dle bodů a to se pak srovnalo s ostatními skupinami. Popíšu, zde hraní v naší skupině a pokusím se částečně přiblížit i hrané hry.

 

Milostný dopis

Karetní rychlovka a v podstatě novinka na trhu zaujala skoro všechny hráče. Celý balíček čítá asi 16 karet, hráči se snaží doručit milostný dopis princezně a zaujmout tak její srdce. Každý hráč začíná s jednou kartou. Pokud přijde na řadu, jednu kartu si lízne, jednu kartu zahraje a na řadu jde další hráč. Během hry se snažíte vyřadit ostatní hráče a vydržet do konce. Ten přichází, pokud dojde lízací balíček, pak si hráči porovnají hodnoty karet a ten s nejvyšší vyhrává dané kolo. Hraje se na čtyři vítězné body. Hra vypadá velmi rychle a svižně.

Svižná opravdu je, ale na druhou stranu rychlá zcela ne. My měli například štěstí, že v prvních pěti kolech jsme měli pět vítězů. Takže dobrat se ke čtyřem bodíkům se ukázalo jako běh na vcelku dlouhou trať. Nakonec se ale zadařilo a Míra ovládl tuto hru.

 

Galaxy trucker

Po karetní oddychovce následovala klasická těžká deskovka. Těžká jednak podle pravidel, jednak co se týče váhy samotné krabice. V této hře se stáváte konstruktéry vesmírné lodě a následně jejími piloty. Hráči napřed z jednotlivých dílků staví lodě a pak s nimi jedou vesmírný závod, který prověří, jak se jim podařilo loď postavit. Během cesty lze potkat roj meteoritů, piráty, pašeráky, ale i opuštěné stanice či pouze volný vesmír. Hrací doba je poněkud delší okolo 90 minut ve čtyřech lidech.

V mé skupině jsem měl díky mnoha nahraným hodinám částečnou výhodu, kterou jsem využil, a i když jsem souběžně vysvětloval hru na dvou stolech, tak i tak jsem vyhrál s velkým předstihem před druhým hráčem.

 

Carcassone

Tuhle klasiku musí znát každý. Takže zde vysvětlím opravdu krátce. Stavíme pomocí přikládání kartiček města, silnice, kostely a louky. Na ně lze dávat panáčky a za to jsou body. Toť asi vše. Hrálo se pouze se základem, takže bylo k dispozici něco málo přes padesát dílků.

Tedy hra byla rychlá a každý z nás položil asi 11 dílků. Osobně mi tahle hra úplně nejde, takže k ní mám jisté skeptické připomínky. Moje umění zůstalo stejné. Naší partii ovládl David a to nevím, jestli omylem nebo uměním či štěstím, avšak povedlo se mu to.

 

Vládci Tokia

Inu novinka pro nás všechny. Každý z hráčů se stal příšerou, která má za úkol získat buď dvacet vítězných bodů, anebo vymlátit všechny soupeře, tak aby přišli o všechny životy. Akce se zde konají pomocí hodem kostek, těch je domnívám se 7-8. Na nich si lze vyhodit body, životy, energie, ale také potřebné útoky. Díky nim lze ubrat soupeři nejvíce bodů. Ještě zmíním, že všechna monstra bojují právě v Tokiu.

Naší hru jsme pojali zajímavou rubací akcí, kdy jsme se mlátili od začátku do konce. Nestačili jsme však vytvořit řádné koalice, abychom zmařili nástupy jednotlivců, a tak nakonec Míra svojí harakiri taktikou zvítězil.

 

Toť od naší skupiny vše. Jinak myslím, že u všech stolů panovala dobrá nálada, pravidla se pochopila a každý si přišel na své. Vše řádně proběhlo a okolo druhé hodiny jsme se rozešli směr domů. Sice mohla být účast větší, ale na druhou stranu stolní hry jsou specifickou činností, která nemusí sedět a bavit každého. Proto děkuju těm, co dorazili a ty co nepřišli, dorazí třeba příště. Na konci je sepsané pořadí, ale vězte, že o to tohle sobotu nešlo. Spíš šlo o to poznat nové hry, trochu si zaměstnat závity a příjemně se pobavit. Přeci jen deskovky nabízejí skvělou zábavu právě do deštivého počasí, které nás právě tuto lednovou sobotu navštívilo.

Pořadí

1.Martin

2.Vořech

3.Vojta

4.Dianka

5.Libor

6.David junior

7.David old

8.Míra

9.Honza

10.Dan

11.Anička

12.Maruška

13.Eliška

PS: Poděkování patří ještě Martinovi z DDM za pomoc při hraní a za dodání některých her.

 

Sepsal deskový deskař Hromada lidi (to je přezdívka)

Vyhledávání

© 2012 Všechna práva vyhrazena.