Berounka 2.-6.7. 2014

zápis čtyřicátý páty ...

FOTO

Berounka 2.-6.7. 2014

Po delším čase uzrál v našich hlavách odvážný plán vyrazit na řeku někam dál než do našeho blízkého okolí. Volba padla na řeku v létě poměrně klidnou a tekoucí s rozvahou a pomalu, tedy Berounku. Těšili jsme se velmi. Celou organizaci měla na starost Brambora s Lenčou. Přičemž si obě úkoly rozdělily, a to tak, že Brambora plnila funkci kuchaře a provianťáka a Lenča dirigovala samotnou plavbu. Nakonec nás vyrazilo přesně dvacet a první prázdninové dobrodružství mohlo začít.

 

Středa 2.7. 2014

Děti měly sraz na nádraží, kam pro jejich bagáž sjeli Vořech s Funnym a Martinou. Následně sem se s nimi potkal i já přímo v klubovně. Začali jsme tahat lodě, pádla, vesty, kotlíky, vařiče a další potřebné náčiní. Pak došlo k uvazování lodí na vlek, což zabralo skoro hodinku času. Potěšila mě důvěra Funny v mé vazačské schopností a překvapivě se mé uzly nerozvázaly po celou dobu převozu.

Okolo čtvrté hodiny jsme vyjeli směr Křivoklát, kde v kempu Višňová 2 nás čekal první nocleh. Jeli jsme volnou jízdou přes Čimelice, Příbram, Hořovice a dál. Lodě držely a my mohly s Ondřejem plynně konverzovat. Neb musím si zde trošku postěžovat, že mi nezastavil, jednak na zmrzlinu, jednak na koupi pokrývky hlavy, ale prý to nešlo :).

Po šesté jsme dorazili do kempu. Zakrátko přišla i posádka co jela vlakem. Začalo stavění stanů a vyndávání věcí. Tenhle den měl mít každý svojí večeři, takže vařič zůstal mlčet a místo toho jsme dali krátký fotbálek, diskuzi a povozili se na kolotoči. (mimochodem kolotoč byl skoro v každém kempu a dětem se líbil, což páni architekti přidat na táboře nějakou atrakci :)).

Cesta nás, ale zmohla, takže jsme vyrazili vcelku brzy spát, abychom nabrali síly na další den, kdy nás čekalo mnoho úkolů.

Čtvrtek 3.7. 2014

 Na vodě je krásné, že se během jednoho dne stane vždy hromada věcí a poznáte spoustu míst. Tak tedy, hned ráno nás přivítala brambůrka s párky k snídani. Nejednalo se o obyčejné párky, ale přímo o mini párky, kterých jsme snědli více než dostatek.

Pak již rychle sbalit stany, úhledně je složit do obalů a pak podobné učinit i s batohy. Auta se opět začala plnit věcmi. Protože jsme měli dvě auta na věci, vždy ráno dva řidiči přejeli do dalšího kempu, pak se jedním autem vrátili a následně odpoledne po dojezdu se vydali pro auto zpět. Sice to bylo pro ně náročné, ale díky nim jsme si na loď brali jen to nejnutnější a notně nám to ulehčilo námahu při přenášení. Takže statným pirátům silnic díky. Kuchař Brm se nechávala převážet taky ráno, protože se bojí trošku vody, a tak nás hned při příjezdu čekaly již zárodky večeře.

Zpátky však k čtvrtku. Věci se naložily a auta odjela. My, abychom nelelkovali, se vydali směr hrad Křivoklát. Jednalo se o velmi zajímavou kulturní památku vzdálenou necelé tři kilometry od kempu. Cesta k ní sice vedla po turistické značce, ale zároveň po hlavní silnici. Ono totiž je na Berounsku asitakový zvyk vést většinu pěších tras zároveň skrze hlavní tahy. I přes ne úplně čerstvý vzduch se nám podařilo hradu dosáhnout a prohlédnout si ho, navíc se pokochat pohledem z věže.

Potom jsme se vrátili zpět k lodím a došlo k vyplutí. Řeka běžela klině a my si pomalu zvykali na pádlování a kormidlování. Posádky bojovali s nástrahami vody statečně. Začalo docházet i několika lokálním přeháňkám, navíc počasí bylo opravdu super, takže žlutý mozol svítil a hřál, snad i více než zdrávo jest, ale stěžovat jsme si nemohli.

Jízda ubíhala zvolna a naše tempo bylo klasicky kochací. Inu mezi Višňovou a Račicemi se totiž nachází jeden z nejhezčích úseků krajiny n, neboť vysoké skály lemují říční tok a Berounka v klidu plyne. Samozřejmě někdy možný plynula až moc klidně, ale i tak bylo dobré, že šla sjet.

Po páté hodině se již naše žluté loďky dostaly do cílového kempu. Následovalo rychlé vylodění, přejezd aut, stavba stanů, vybalení lodí a příprava večeře. Ti fyzicky zdatnější si mezitím dali krátký fotbal, aby pak mohly smýt pot v řece u místního jezu.

Nároky dne se pak jednoznačně sečetly ve značnou únavu, a tak již krátce po setmění se nám začaly zavírat oči. Ještě povozit na kolotoči, dát si nanuk na chuť a pomalu hurá do spacáku. Pozor však na elektronické přístroje, kdyby je náhodou chtěl někdo rozsednout, tak ať se mu to nezadaří snadno :).

 

Pátek 4.7. 2014

Ráno nás vzbudilo poměrně velké horko, takže již okolo osmé byly všichni vzhůru. Brm nezaváhala, takže delikátní bábovka nesmrtelné chuti a teplý čaj nás již čekal připraven. S chutí ještě více nesmrtelnou jsme se do něho pustili. Pak již klasické balení, skládání a hlavně soukání do aut a káry a šup převést věci

My zatím počkali, početli, poklábosili. Jakmile se řidiči vrátili, mohlo se vyrazit. Čekal nás poměrně dlouhý úsek po klidné vodě, navíc se silným protivětrem. Inu nic příjemného, avšak vodácký duch je hravý a veselý a nic ho nerozhází. Pár lokálních přeháněk, chvilka zpěvu tu a tam najetí na mělčinu a vše ubíhalo jak má. V půlce přišla na řadu svačinka, která nám pomohla doplnit síly. Pak již nezbývalo než řádně zabrat, abychom doťukly onen zbytek kilometrů.

Přivítalo nás město Beroun. Rychle jsme zrychtovali ležení a počali čekat na večeři. Vzájemnými silami jsme meditací přiměli vodu vařit a brambory změkly.“ Lančmítt“ mezitím usmažen byl následně smíchán právě s vařenými brambůrky a vytvořil tak báječnou a legendární směs na níž se nám sbíhaly sliny. Ňam, ňam!!!

Večer jsme pak využili služeb kempu, v podobě dopravního hřiště, prolézaček a chvilka napětí ano opět kolotoče. Bez řádného zatočení asi malý vodák neusne, takže došlo na to i v Berouně. Následně alou do spacáků a odpočívat na další den.

Sobota 5.7. 2014

Ráno nás přivítalo spíše chladně, ale brzy se mraky roztrhaly a den začal již se sluncem v zádech. Opět snídaně, tentokrát opravdu hustá gulášová polévka, ve které stála i naběračka. Zasytila nás dostatečně a dodala energii.

Posléze abychom zbytečně nečekali na auta hurá na medvědy. Skutečně neb v Berouně je medvědárium a tam mají tři pořádné chlupaté kulíšky :). K těm jsme se krátce před polednem vydali. Ono najít je se nakonec ukázalo poměrně těžké, ale povedlo se. Pozdravili jsme je a spěchali zpátky k lodím.

Následovalo vyplutí a klidná plavba k perle Berounky Karlštejnu. Únava už byla znát a svěžest byste těžko hledali, ale podařilo se nám dosáhnout cíle. Na místě již čekala Brambora s obědem v podobě rizota. Naházeli jsme ho do sebe a postavili jsme stany.

Pak po krátké demokratické diskuzi se naše nohy vydaly směr turistický výlet Velká Amerika a Karlštejn. Celkové náročný a dlouhý pochod zvládli naši malí vodáci snad až v neskutečném tempu, a tak již po osmé hodině mohli naše těla odpočívat zpátky v kempu u špagetové večeře.

Těsně navečer pak došlo k fotbalovému klání. Velmi svižně vedený zápas rozhodlo pár nepřesností a fakt, že vítěz může být jen jeden, což se také stalo. :)

Tma nás navnadila na táborový oheň, kde se hlavní zpěvné role ujal pěvecký sbor Podskaláček. Milé přezpívání vodáckých hitů s přídavkem několika šlágrů nám krásně zpříjemnil večer a dal nám trochu snění. Z toho nás vytrhl náhlý déšť, jenž však neměl slíbenou razanci ani sílu a spíše nás příjemně ochladil, než aby řádně promáčel.

Okolo půlnoci jsme zakončili poslední noc na vodě a ulehli do vyhřátých stanů, které nám naposledy poskytly přístřeší na Berounce 2014.

Neděle 6.7. 2014

Pravidelný čtenář ví, že nemám neděle všeobecně rád, ale na vodě je to přece jen trochu jiné. I poslední den se toho děje vcelku dost. Tradiční balící ranní kolotoč popsaný výše nevyjímaje.

Poté přejez na lodích, poslední vodní bitva, poslední vodní svačinka, pár jezů a jsme v cíli. U zajímavého jezu došlo k poslední cákanici a pak již jen nakládka lodí a batůžků a odjezd směr Strakonice. Druhá skupina pak na vlak a směr podobný jen po kolejích.

Naše nákladní vozidla pak před šestou vyložila vše potřebné a řádně propotila trika. Po vyložení přejela na nádraží, kde vystoupily děti a mohly si hned vyzvednout batohy. Jakmile se rozprchly, voda v podstatě skončila. Jako každá akce uběhla neskutečně rychle, ale stálo to za to, tak snad za rok zase a třeba i jinam. Kdo ví?

 

Musím napsati, jako vždy něco pozitiva a negativa.

 

Pozitiva

1) Výtečně připravená voda od Brambory a Lenči

2) Vynikající servis v podobě vaření od Brm.

3) Skvělé zvládnutí přejezdů auty od Vořecha a Funnyho.

4) Děti nezlobily, nefňukaly, neloudaly se, ale bavily se, pádlovaly a zpívaly, co více si přát.

5)Suprový přístup v kempu v Berouně

 

Negativa

1) Částečně kemp v Karlštejně, neb důkaz že nejdražší není nejlepší.

2) Lehké natáhnutí ceny v prvním kempu.

3)Jednoduše to prostě moc rychle uteklo :(.

 

Sepsal na promoklé stránky kormidelník v záloze Hromada lidí (to je přezdívka prý i vodácká)

Vyhledávání

© 2012 Všechna práva vyhrazena.