Polsko, Wroclaw 12.-15.10.2017

 
 
zápis sto šesnáctý ...
 

Wroclaw, Polsko 12.-15. 10. 2017

Cestovatelská duše vodáka má nevšední rozměry. No, a když se nedá jezdit už po vodě neb počasí je vrkavé a přece jen rozrážet kry lodí není nic, jak mnohý polárník ví, zábavného, nezbývá než cestovat pomocí jiných prostředků a hlavně pomocí nohouJ. Zkusili jsme letos tedy po loňském výletu na jih, podívat se k našim sousedům a vybrali jsme si asi ty dnes, teda aspoň pro mě málo navštěvované, a to Polsko. Beru to opravdu podle sebe, ale na Slovensko nebo do Německa jsem přece jen zavítal častěji. Tohle byla teprve má druhá polská výprava. Jaká byla, se dozvíte níže…

Snad jen jedna poznámka. Nešlo o mojí soukromou akci, kterou tady vypisuji, ale jednalo se o regulárně akci vodáckou neb se jí účastnilo osmnáct vedoucích, což uvažte, není málo. Taková kdyby se občas narýsovala účast na brigádě na dřevo, tak nevíme kam s nímJ.  A teď už k výletu…

 

Čtvrtek 12.10. Strakonice - autobus, metro, autobus, pěšky - Wroclaw (Solné náměstí)

Nápad a hlavní vlnu starostí s touto akcí dostala na svá bedra Prdka. Těžko říct jestli opravdu chtěla zařizovat úplně všechno, ale vlastně to na ní plus mínus padlo, takže hned zkraje třikrát díky, díky, díky.

Strakonická sekce vyrazila v klidu ze Strakonic autobusem. Ostatní neb již každý dnes má své zázemí jinde, se svezli z různých koutů od Budějovic po Plzeň. Odjezd byl stanoven až na čtvrtou hodinu, a tak jsme mohli utratit nějaké ty koruny v ráji zdravé výživy se žlutým logem a následně si dát lahodnou dietní tečku v cukrárně zase s logem červeno bílým. Oboje nám dodalo sílu, energie a některým i čokoládové vousy až za ušima.

Ve čtyři jsme dorazili na nástupiště, dojel i zbytek a celá naše výprava byla kompletní. Vořech s Prdkou vyřídili odbavení a my už se sunuli do červeného dvoupatrového autobusu s nápisem Polski bus, což u nás na nádraží je poměrně nezaměnitelný vůz, ale pokud přejdete hranice tak jich přibyde. Naše místa byla vzadu a hned jsme se jali v dobré zábavě povídat, diskutovat a ochutnávat svačiny. V tom je taky kouzlo těhle výletů na rozdíl od letadla to má takovou uvolněnější atmosféru. Jasně není to tak rychlé, jasně bylo nám tam i docela horko a podobně, ale přesto mě se to jednoduše líbí. Osmnáct hrdel plynně mluvících, štěbetajících  a smějících se však nelíbilo jednomu pánovi, spíše mladému muži čtouce zarytě něco v mobilu nám vysvětlil, že takhle ne, že se má spát, spát a hlavně nemluvit. No vydrželi jsme to, ale jen do zastávky. Pak se nám pusy zase rozjely jak kolona po uzavírce a nezastavily a nezastavily. Autobus už pak rovněž nestavěl a po osmé hodině nás přivezl do Wroclawy. Vytahali jsme batohy, vzali hudební nástroje a pod vedením sesterského navigátorského dua Marťa a Lenka se vydali nočním městem pro klíče od ubytování. Po vyzvednutí klíčů už následoval přesun na byt, respektive tři byty. Zajímavostí je, že ačkoliv jeden byl pro 6, druhá pro 8 a poslední jen pro 4, tak právě v tom pro 4 byla největší společenská místnost. Stala se tak naším táborem pro porady, plánovaní, večeře a snídaně.

Noc pokročila, a tak rychle spěšný nákup pro degustaci místních pochutin v místní Žabce. Jednalo se o řetězec, který měl krámy snad po celém městě. Šlo o malý obchod, kde se šlo těžce hnout, ale ze základního zboží jste sehnali skoro všechno. Nakoupilo se tedy a uspořádala se první pozdní večeře. Pak nás už cestování zmohlo, a tak se jednotlivé osádky pokojů rozutekli do svých pelechů, aby nabrali sílu na další den.

Pátek 13.10. Wroclaw(Solné náměstí)-Hydropolis-Polský velký talíř-Historické centrum-Nakupování-Wroclaw(Solné náměstí)

Ráno nás přivítalo slunce a v devět jsme měli sraz před barákem, kde jsme bydleli. Dobu dodrželi všici a tak se celá naše banda vydala směr Hydropolis, což je takové moderní technické muzeum zaměřené na vodu. Cestou jsme vlastně poprvé prošli městem a užívali si to, neb vysoké historické stavby doslova lákají pohled a líbilo se nám to moc. Šlapalo se nějaké dva kilometry a už vidíme brány Hydropolis, po krátké domluvě jsme získali lístky a jdeme dovnitř. Zajímavostí je, že před hlavní budovou neustále teče ze střechy voda v proudu, také svádí k průběhu. Ano tušíš správně milý čtenáři, někteří proběhli a nikdo nezůstal suchý ani Brm, ač letěla jak Harry Potter a jeho Nimbus 2000, tak dostala přímou dávku a sušila se ještě večer :-).

No a co jsme viděli. Tak hlavně tisíce a mraky informací o vodě. Z čeho se skládá, kolik jí je na světě, jaké vynálezy pohání, k čemu je dobrá ve vědě a technice, přehled historie lodí, co žije v moři a v hloubkách oceánu, jak se dají hledat lodní vraky a kde jsou ty nejznámější a další a další věci. Všechno bylo pojmuto interaktivně pomocí počítačových panelů, dotykových obrazovek, her, soutěží a další, které si mohl návštěvník sám vyzkoušet. Strávili jsme zde přes dvě hodiny a stálo to rozhodně za to.

Přesto ale čas trošku pokročil a ozvaly se naše žaludky. Sjednotit jejich chutě vpočtu osmnácti, ale nešlo příliš dobře, a tak došlo k štěpení a zúžení skupiny. Ta pak zapadla do jedné z restaurací na náměstí. Útulná stravovna nás přivítala vřele. Personál věděl, že chce předejít tomu, abychom dlouho studovali jídelní lístky a doporučil nám tzv. polská talíř, tedy různé druhy masa, pirohů a brambor. Ač inzeroval, že se jedná o jídlo pro čtyři osoby a nás bylo dvanáct, tak jsme si dali talíře jen dva. A udělalo se opravdu dobře, protože když ty talíře donesli tak nám trošku spadla čelist. Na každém jste našli kuřecí stehna, klobásy, plněné závitky rýží, zelné saláty, pirohy s různou náplní a podobně. Sice jsme se do toho pustili jak vlci hladoví, ale nešlo to prostě sníst. Tuhle bitvu jsme prohráli a i přes velkou snahu se nám nepodařilo vyluxovat vše.

Po obědě došlo na obcházení venkovních památek. Došli jsme se podívat k radnici, k nejbližším kostelům na náměstí, národnímu muzeu, památníku Katyně a na bývalou řeznickou čtvrť. Pomalu se začalo smrákat, a tak jsme se přesunuli do obchodního domu, kde dole sídlil supermarket. Zde jsme poprvé pořádně utratili nějaké zlaté a sehnali večeři, ale i první suvenýry domů. Plné tašky jsme donesli na byt a hned jsme zase upalovali na tramvaj a s ní pak na svítící fontánu. Ta svítila od osmi, což se nám podařilo stihnout.

Tím jsme vyčerpali program pátečního dne a tramvaj nás hodila zpátky. Prošli jsme ještě jednou po náměstí, které začalo pomalu pulzovat nočním životem, a s radostí zapadli do svých pokojů. Sešli jsme se pak u kluků a debužírovali své zásoby. Obecně frčeli pizzy s různou příchutí, ale došlo i na zeleninové saláty, špagety nebo třeba i paštiky. Každý si prostě dal co má rád. Bylo příjemné užít si sice pozdní, ale přeci společnou večeři s kamarády osm hodin od domova. Kecalo se, hrálo se na kytaru a předváděli se různá veselá komická čísla. Největším komikem večera se stal Dan, o jehož hereckém talentu jsme věděli, ale znovu nás dostal do kolen a některé jeho čísla, zvlášť to poslední pobavilo nejen jeho spolubydlící, ale posléze i celý zájezd. Únava nás ale brzy dohnala všechny a tak nezbylo než jít alou na kutě.

 

Sobota 14.10. Wroclaw(Solné náměstí)-Tramvaj-Zoo-Hala Století-Japonská zahrada-Ostrov kostelů-Plavba lodí-Nakupování-Wroclaw(Solné náměstí)

Sice únava se již začala trochu projevovat, ale přesto jsme vstali a tentokrát se setkali už ráno u kluků na pokoji, kde se podávala snídaně, tedy párky. Musím říct, že do začátku dne bodly jako ježek do jablka. Posilněni jsme se pak vypravili všichni na tramvaj a ta nás dovezla do zoo. Vratislavská zoo patří k nejstarším v Polsku se stářím přes 150 let. Je v ní spoustu zvířat a jednou z jejich hlavních atrakcí je tvz. Afrikárium.

Tento moderní pavilon starý asi pět let obsahuje imitaci podnebí na africkém kontinentě a je rozdělený na několik částí. Najdeme zde velké akvárium se žraloky nebo rejnoky. Dále zde pobývá hroch, tučňáci a lachtani. Pavilon imituje i klima, takže v něm poměrně horko a vlhko. Jedna z jeho částí obsahuje i africkou flóru. Venku před tímto pavilonem hlídkují žirafy, které jsou poměrně krotké a v podstatě nastavují hlavu až k návštěvníkům.

Zoo má poměrně velkou rozlohu a my nemohli projít úplně všechno. Vybrali jsme tedy ty největší lákadla a po přibližně třech hodinách jsme si dali sraz u východu. Následoval ještě nákup upomínkových předmětů a dalších věcí a posléze se naše skupina vydala na lahodnou krmi do vedlejší restaurace. Zde jsme si všichni posedali a nejdřív vypadali asi trochu jako školní zájezd, avšak paní číšnice brzy prohlédla, že školním lavicím jsme dávno odrostli. Největším jídelním tahákem se stlaly pirohy, jednak masové označované jako ruské, jednak plněné škvarky. Poobědvalo se vydatně a chutně a doplnili se síly.

V blízkosti zoo nás ještě čekaly dvě věci v podobě japonské zahrady a také jedné z památek UNESCO tzv. Haly století. Železobetonová stavba, první svého druhu dnes slouží především jako výstavní sál, i když její součástí je i multimediální muzeum.

Poté opět dostala slovo tramvaj a výstup na ostrově Tumski. Zde se nachází mnoho kostelních budov a každá z nich má bohatou historii. Není bez zajímavosti, že v jedné z nich jsou dvě patra a každé dostal do správy jiný světec, tudíž je zasvěcena dvěma patronům.

Při svém putování nás kroky zavedly až k řece a do přístavního bodu odkud vyjíždějí lodě směr Odra. I my si zakoupili vstupenky a se soumrakem se nalodili. Čekala nás hodinová plavba nasvíceným městem, pod mnoha jeho mosty.

Tma opět neúprosně pohltila město a my se vrhly opět na nákupy. Tašky se opět naplnily, aby se po chvilce vyprázdnily a přesunuly do našich žaludků. Společná večeře byla samozřejmostí a vlastně i hezkou polskou zvyklostí. Večer dostali ti, co neusnuli ještě chuť si trošku zahrát BANG a tak jsme do půlnoci naháněli bandity do sytosti.

Poslední večer, stejně jako ty předchozí, ale pádil neúprosně pryč a my museli jít spát.

Neděle 15.10. Wroclaw(Solné náměstí)-autobus-metro-autobus-Strakonice

Výhodou odjezdového dne bylo, že jsme nemuseli zmizet z ubytování hned ráno, ale v rozumných 11:00, což považuji za super. Dopoledne tedy probíhal v podstatě soukromý program, každý dělal, co potřeboval, ale vše odstartovala míchaná vajíčka při společné snídani. Potom jsme klukům pomohli s úklidem nádobí, židlí, papírků a jiných odpadků. Bylo nutné dát pokoje do původního stavu, svléknout povlečení a podobně.

V jedenáct jsme se rozloučili s ubytováním a celá horda se vydala na autobus. Po cestě jsme ještě nakoupili svačiny na cestu a už zase Polski bus a sedíme nahoře. Tentokrát až úplně vzadu, naše slavná osmnáctka dobyla i zadní pětku.

Stavíme z batohů stůl a hrajeme na této improvizované desce asi dvě hodinky Bang. Únava je však totální a oči se nedají zastavit, klesají a po chvilce už 18 postav oddychuje ve spánku.

Přijíždíme do Prahy, vyskakujeme na metro a hurá na Anděla, tam stíháme krásně spoj domů. V půl osmé jsme doma a celý výlet končí. Bylo to super, super, super. Nabízí se otázka. Kam příště?

Děkujeme uctivě a v pokloně: Prdce za nápad, zařizování, organizaci, Vořechovi za platby a další

 

Sepsal nadšený turista v Polsku (Hromada lidí)

 

Plusové bodíky k vypíchnutí

Výtečné snídaně od kluků a Kačky :-)

Společné večeře a pohodová atmosféra

Místní zoo

Nádherné počasíčko

Příjemné prostředí Polska

Vyhledávání

© 2012 Všechna práva vyhrazena.