Výroční zpráva 2017

zápis stodvacátý pátý ...
 

Výroční zpráva oddílu Podskaláček 2017

Tak nám zase uběhnul rok a myslím, že stojí za to si ho trošku zrekapitulovat, shrnout a orámovat statistickými čísly. Předně se v něm uskutečnilo, kromě pravidelných schůzek, 10 jednodenních, 2 víkendové a 2 dvě vícedenní akce a samozřejmě tábor. Přibližně do našeho oddílu v různé četnosti chodí okolo 25 dětských členů a celý chod našeho stroje zajišťuje cca. 15 nadšenců, co přiloží tu a tam ruku k dílu.

Z jednodenních akcí měla velký ohlas hned ta první lednová. Na klání ve starých deskových hrách si našlo cestu přes více než patnáct malých špuntů, což bylo opravdu příjemné. Podobnou účast vykazovala i mafiánská hra, jeden z hlavních pilířů našeho organizátorského snažení, za což jsme rádi. Bohužel některé akce se setkaly s nezájmem a nevíme, jestli je budeme opakovat. Sportování v tělocvičně, cyklovýlet a rovněž plavecké závody navštívili spíše jednotlivci a nebýt zájmu jiných oddílů, jednalo by se spíše o propadákL. Snažili jsme se organizovat i akce nového druhu, takže došlo na bruslařské dopoledne, což bylo hodnoceno a kvitováno ze všech stran velmi kladně.

Z víkendových akcí proběhl tradiční Kadov a pak i druhý ročník čundru. Obě akce se povedly zdárně. Na Kadově nás čekal ještě sníh, což se hodilo k tématu zimních olympijských her. Na čundru nás zase hezky prohřálo počasí a užili jsme si spaní přímo u Otavy, což byl krásný zážitek.

Trošku zklamáním co do účasti byl výlet do Beskyd. Poměrně náročný výlet na energii a plánovaní zaujal asi jen deset členů našeho osazenstva, takže jsme odjížděli trošku smutní. Akce však vyšla parádní, a kdo byl ví, že stála rozhodně za to. Akcí o kterou panoval letos největší zájem, byla voda. Tentokrát za mohutné pomoci Pauzy se povedlo zařídit splutí dosud pro nás neznámých míst od Strakonic až po Písek a dál.

Letní tábor letos rozhodně patřil k těm, které lze označit za vrchol sezóny. Velká účast, příjemné počasí a hladký průběh udělayi z mušketýrského putování tábor, který se bude řadit k těm nezapomenutelným, a to z mnoha důvodů, neb si každý najde svůj.

Následný podzimní rozjezd patřil netradiční akci, v podobě jednodenního čundru s vařením v přírodě. Opět jsme se museli potýkat v listopadu s lehkým nezájmem, leností nebo čím to našich malých členů, neboť plánované akce na Hojsovu Stráž u Železné Rudy se chtělo účastnit jenom šest našich vodáků. Výlet nakonec proběhl pouze jako instruktorský.

Nechci, aby to znělo jako nějaké negativní bilancování, ale právě ona účast a neúčast nás provázela celý rok, ať už na schůzkách nebo na akcích. Problém je možná i trošku v tom, že mnoho dětských členů bere vodáka spíše jako kroužek a mimo aktivity o víkendech jim přijdou zbytečné. My jsme, ale oddíl, který se snaží vyvíjet různorodou činnost všemi směry, ne odkroutit jednou týdně dvě hodiny schůzky. Schůzky máme rádi, jsou kostrou oddílu. Kde jinde se mají členové naučit být kamarády, poznat se, získat dovednosti v šifrách, uzlech nebo orientaci. Na druhou stranu pravé koření jsou, ale právě výpravy, výlety a další akce, které se snažíme dělat, a patří k jedněm z důvodů, proč nás oddíl tolik baví (mluvím teď spíš trošku za vedoucí). Doufáme proto, že v dalším roce se účast zlepší, docházka zvýší a zájem rozroste.  My se snažit budeme, ale potřebujeme dostat šanci, kterou v případě nezájmu a neúčasti, prostě nemáme. Tolik malé novoroční zamyšlení a blížíme se ke konci zprávy.

V dalším školním pololetí máme připraveno několik zajímavých věcí. Poodhalím, že se bude sportovat, provozovat turistika, skákat na trampolíně a mnoho dalšího. No uvidíte milí vodáci, co přijde.

Na závěr popřeju oddílu, aby další rok vyšel aspoň jako ten letošní, i když kdyby to šlo o fous lépe, zlobit se nebudeme. K tomu snad ještě jedno přání, aby se naši mladí vedoucí po době rozkoukání zapojili do fungování oddílu a začali pomalu, ale s jistotou přebírat otěže, které nyní drží už přece jen trošku unavenější ruce, než dřív. Takže je na čase pomalu pustit tablety, telefony, iphony opustit realitu instagramů, sociálních sítí a jiného neživého. Plivnout si reálně do dlaní a přiložit v roce 2018 řádně ruku k dílu J!!!

 

Sepsal až poněkud melancholický pisatel projevů Hromada lidí (to je přezdívka)

 

Vyhledávání

© 2012 Všechna práva vyhrazena.